Ni govora o podeli Kosmeta
Zamenik pomoćnika amričkog državnog sekretara, Tomas Kantrimen, izjavio je da podela Kosmeta nije, niti će biti tema o kojoj će se razgovarati i dodao da je obema stranama jasno stavljeno do znanja još na početku da o tome neće biti reči tokom dijaloga.
Kantrimen je Radiju “Slobodna Evropa” rekao da sever Kosova nije tema podele teritorije, nije, niti će biti deo ovog dijaloga i to su obe strane znale još pre njegovog početka.
Među pitanjima o kojima se može razgovarati je vladavina zakona.
“Ovo je jedino moranje koje međunarodna zajednica deli sa Vladom Kosova, uspostavljanje vladavine zakona u delu teritoriuje gde je vladavina zakona veoma slaba i mislim da o ovome treba da se razgovara u dijalogu, ali odgovornost primenjivanja ostaje međunarodnoj zajednici i Vladi Kosova i mislim da će biti napretka u narednoj godini”, rekao je on.
Američki zvaničnik je kazao da dijalog nema za cilj niti je za očekivati da reši sve teške probleme tokom samo jedinog susreta.
“Mislim da smo svi mi, Priština, Beograd i Brisel na čelu, očekivali da će ovo biti usporeni proces koji će rezultirati sitnim sporazumima, sa nadom da će se preći na krupnije i važnije”, rekao je on, dodavši da je dijalog od velike važnosti za narod na Kosovu i Metohiji, bilo to u kratkom, srednjem ili dugoročnom vremenskom periodu.
On je ocenio da ljudi u Prištini koji kritikuju učešće vlade u dijalogu nemaju realan alternativan plan za ispunjavanje ovih ciljeva.
“Bilo bi dobro kada bi Kosovo uspelo da realizuje svoj suverenitet i članstvo u međunarodnim organizacijama bez pomoći Sjedinjenih Američkih Država, Evropske Unije i međunarodne zajednice u celini, ali to nije realnost. Put prema realizaciji ovih ciljeva razvija se u saradnji sa Evropskom Unijom i tu je obuhvaćeno i fleksibilno učešće u dijalogu”, rekao je zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara.
Po njegovim rečima, Sjedinjene Američke Države su gost u ovim pregovorima, pozvane od strane Evropske Unije i da one na njima vrlo malo pričaju. "Tamo gde možemo da pružimo pomoć i iznesemo ideje, kako bi obe strane postigle kompromis, onda pričamo više”, dodao je on.
Kantrimen smatra da je "Evropska Unija budućnost za Kosovo i stoga želi da vide bolji i pozitivniji odnos između EU-a i Kosova."
SAD će pomoći istragu Martijevih navoda
Govoreći o navodima iz izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosmetu, on je rekao da su optužbe ozbiljne i da ih na taj način SAD i tretira.
“Postoji potreba da se slučaj istraži od strane Euleksa kako bi se znalo o događajima koji su se desili pre mnogo godina. Sjedinjene Američke Države su spremne da pruže direktnu podršku u ovoj istrazi. Kosovo, Albanija i Srbija moraju u potpunosti da sarađuju u ovoj istrazi koju će voditi Evropska Unija. Svi su rekli da će sarađivati i mi to i očekujemo od njih”, rekao je Kantrimen.
On je izrazio očekivanje da će "Vlada Kosova i narod raditi na izgradnji njegovog novog pozitivnog imidža."