Zukorlić kandidat za verskog poglavara BiH
Nema formalnih prepreka da budem jedan od kandidata za poziciju reis-ul-uleme u Sarajevu. To je najčasnija i najvažnija pozicija koju jedan musliman može imati. Mislim da je rano da se govori o odluci za kandidaturu, jer do izbora imamo još godinu i po dana.
Nije slučajno da se ta tema tako rano otvara. Time se Islamska zajednica (IZ) društveno previše istura i stavljaju joj se odgovornosti, čak više nego što ih ona ima. Otvaranje tog pitanja ovako rano i u vezi sa mojom eventualnom kandidaturom, ima veze sa svim što se događa u IZ, posebno u IZ u Srbiji. Dakle, prerano je davati odgovor, ali da se malo našalim, možda bi bilo dobro da odem iz Sandžaka da malo Srbija predahne od mene - kaže za Danas muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić, o najavama njegove kandidature za vrhovnog poglavara IZ BiH, kojoj organizaciono pripada IZ u Srbiji.
Smatraju vas najozbiljnijim kandidatom za funkciju reis-ul-uleme. Na nekim bosansko-hercegovačkim sajtovima u odnosu na ostala tri kandidata vama se daju šanse od nešto više od 25 odsto da postanete vrhovni poglavar muslimana?
- Ranije je bilo takvih kombinacija na sajtovima. Ne znam koliko je to sve kredibilno, s obzirom da se sajtovima može upravljati. Meni imponuje da na celom području IZ počinje ozbiljnije da se prepoznaje moja opšta poruka, i ne samo u IZ već i šire. To što u poslednje vreme radim i govorim, doživljava se kao svoje, kao da govorim u njihovo ime. To mi prija i na neki način predstavlja postolje za promišljanje ljudi u tom smeru.
Da li bi vaš izbor za reis-ul-ulemu IZ BiH ili sama kandidatura zaoštrila odnose sa vlastima Srbije i produbila nesporazume sa IZ Srbije koju ne priznajete?
- Druga IZ zajednica ne postoji. To je jedna fiktivna tvorevina, koja će vremenom potpuno da iščezne. Zato ona ne zaslužuje nikakvu analizu u smislu nekih refleksija. Što se tiče vlasti u Beogradu, možda bi nekom bilo lakše da budem malo dalje. U afirmativnom smislu, to bi jako moglo da doprinese uspostavi dobrih odnosa između BiH i Srbije, jer su to obe moje države. To bi bio novi kvalitet odnosa.
Da li bi vaš odlazak u Sarajevo doprineo stabilizaciji ili destabilizaciji ovog regiona?
- Stabilizaciji. IZ ponovo ulazi u stabilne vode uprkos činjenici da formalno egzistira taj paralelni subjekt. Jačenje IZ i njenog jedinstva, i unutar IZ u Srbiji, a i na relaciji Novi Pazar - Sarajevo je nešto što samo može doprineti stabilizaciji, ne samo u BiH i Sandžaku, već i šire u regionu. Taj osećaj ugroženosti Bošnjaka kao naroda, bez nacionalne države, a to znači bez ravnopravne zaštite sa drugim narodima, ne odgovara nikome. Neravnopravnost uvek izazove nestabilnost, jer sve što je neravnopravno se nakrivi, a sve što se nakrivi mora i da padne. Osećaj stabilnosti, sigurnosti i napretka među Bošnjacima doprinosi da se oni osećaju manje ugroženim. To znači da će oni svoju energiju utrošiti u razvojnim projektima i procesima, a ne u projektima i procesima borbe za sopstveni opstanak.