UNS: Bombardovanje RTS je ratni zločin
Udruženje novinara Srbije (UNS) i Sindikat novinara Srbije (SNS) saopštilo je da "ni posle 12 godina od NATO bombardovanja Radio-televizije Srbije, u kome je poginulo 16 medijskih radnika, nije utvrđena odgovornost za taj ratni zločin".
Napadom na RTS, po oceni Međunarodne federacije novinara, čiji su UNS i SNS punopravni članovi, počela je decenija napada na medije u konfliktnim zonama, a novinarska profesija postala opasnija nego ikada ranije, navedeno je u saopštenju.
UNS i SNS smatraju da vlast treba zvanično da odgovori na sva pitanja porodica žrtava i pomogne da se njihova potraga za pravdom okonča.
Na ovogodišnjoj Skupštini Evropske federacije novinara, koja će u junu biti održana u Beogradu, UNS i SNS tražiće podršku evropskih kolega za inicijativu da se 23. april, dan pogibije kolega iz RTS-a, obeležava kao dan sećanja na ubijene u medijima koji su bespravno proglašeni vojnim ciljem, dodaje se u saopštenju.
CEAS: Namerno žrtvovani
Nevladina organizacija Centar za evroatlantske studije (CEAS) upozorio je danas da ni posle 12 godina od pogibije 16 radnika Radiotelevizije Srbije (RTS) u NATO bombardovanju ovaj slučaj nema svoj potpuni pravni i pravedni epilog, što ide u prilog tvrdnji da ih je tadašnji državnih vrh namerno žrtvovao.
|