Napisali Srbima priručnik za ulazak u EU
Komunikacija sa građanima o Evropskoj uniji i pridruživanju ključna je za taj proces, rekao je danas šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert). Na predstavljanju 10. izdanja pridručnika "Evropa od A do Š", Dežer je rekao da nedostaju informacije o prirodi procesa i da je potrebno upotrebiti sva sredstva kako bi se građanima pojasnili i proširenje i sama EU.
Dežer je ocenio da se retko govori o evropskim vrednostima, iako su vrlo važne, i podsetio da na kraju procesa pristupanja građani odlučuju o ulasku neke zemlje u EU.
Na predstavljanju priručnika, koje su organizovale Fondacija "Konrad Adenauer" u Beogradu i valdina Kancelarija za evropske integracije, Dežer je ukazao da je važno građanima predstaviti šta je do sada urađeno u procesu pridruživanja.
Šef Delegacije EU u Srbiji je rekao da je 2011. godina izazova i prilika za Zapadni Balkan. Direktorka Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Milica Delević je rekla da su preduslovi za pridruživanje znanje, volja i spremnost.
"Često čujemo da je status na dohvat ruke ali nam neće pasti u krilo", rekla je ona i ukazala da je integracija u EU najbolji put za razvijanje stabilne države i vladavine prava.
Ona je navela da je priručnik "Evropa od A do Š" dobar vodič kroz osnovne pojmove EU i da novo izdanje sadrži i novine u EU koje su uvedene Lisabonskim ugovorom.
Direktor predstavništva Fondacije "Konrad Adenauer" u Beogradu Henri Bone (Bonhet) je rekao da priručnik pre svega treba da svima, i studentima i zvaničnicima, pomogne da bolje razumeju EU, ocenivši da je Unija složena tvorevina.
Prema njegovim rečima, građani moraju biti bolje obavešteni o reformama koje se moraju sprovesti, a na politčarima je da im objasne korake kako bi taj proces građanima postao stvaran.
Članica Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije Suzana Grubješić je ocenila da u Srbiji postoji podrška evropskom putu ali ne i reformama, i da su građani umorni od tranzicije, dok se političari zaklanjaju iza reči o evropskim integracijama.
"Teže je dovesti Evropu u Srbiju nego Srbiju u EU", rekla je ona. Ona je dodala da se često licitira sa datumima u pridruživanju Srbije EU, što može biti kontraproduktivno, kao i stvaranje idealizovane slike o EU. Ocenila je da je Srbija više puta u proteklih 10 godina propustila šanse da ubrza integraciju i dodala da je pitanje kada će Srbija,
ako ove godine propusti priliku da dobije status kandidata, ponovo dobiti takvu šansu.
U raspravi koja je održana nakon predstavljanja priručnika, Dežer i Milica Delević su rekli da pad podrške građana pridruživanju EU nije neuobičajena pojava i da postoji više razloga za to, poput dugog trajanja tranzicije.