Priroda "vraća" izbegle u Zubin Potok
Iako se do Zubinog Potoka stiže komplikovano - preko najmanje dva kontrolna punkta i mada u ovoj srpskoj enklavi na severu Kosmeta ne znaju da li su u Srbiji ili fantomskoj državi Kosovo, čelnici ove opštine velike nade polažu u turizam, a glavni aduti su im planina Mokra gora i jezero Gazivode.
- Reč je o ogromnim prirodnim i turističkim potencijalima koje, na žalost, zbog spleta raznih okolnosti, ne koristimo ni 10 odsto. Ali, uprkos problemima koje su nam doneli Kfor, Unmik, Euleks i ostali belosvetski "zaštitnici", mi od turizma očekujemo mnogo. U nekim srećnijim vremenima od ove privredne grane mogli bismo i da živimo - kaže Slaviša Ristić, predsednik opštine Zubin Potok.
Planina Mokra gora zahvata ogroman prostor na tromeđi opština Istok - Kosovska Mitrovica - Zubin Potok, a najvećim delom pripada Zubinom Potoku. Zbog izuzetne flore i faune, klime i prirodnih potencijala, Jovan Cvijić je Mokru goru nazvao "balkanskom lepoticom", jer samo još na ovoj planini opstaju molika (petoiglični bor), tetreb, retke vrste divljih svinja, medvedi, srndaći... Planinom dominiraju prirodno jezero, izvor Savine vode i vrhovi Berim i Radopolje.
Mokra gora pruža izvanredne mogućnosti za razvoj letnjeg, posebno lovnog i zimskog turizma. Kod sela Drijen planirana je izgradnja hotela sa više stotina ležajeva, a dolinom Brnjačkog potoka do vrha Mokre gore( 1400-1700 metara nadmorske visine) razvijaće turistički centar sa žičarama za leto i zimu. Izgradnja atraktivnog skijališta planirana je i na lokalitetu Savine vode i na još nekoliko najzanimljivijih lokacija. U planu je i izgradnja kompletne infrastrukture.
- Uz pomoć Vlade Srbije mi smo do većine sela na Mokroj gori, i uopšte u našoj opštini, izgradili ili gradimo moderne asfaltne puteve koji su preduslov svakog razvoja, posebno turističkog. Radimo na poboljšanju struje i vodosnabdevanja - nabraja Ristić.
Uvek Srbija
U Zubinom Potoku ne mare mnogo za nezavisno Kosovo i pretnje koje im stižu iz Prištine od Euleksa i vlade Hašima Tačija. U ovoj enklavi su sigurni da će, šta god da se desi, ostati deo Srbije i da ih Srbija nikada neće izdati, niti prodati. |
Druga velika, a neiskorišćena šansa Zubinog Potoka je jezero Gazivode koje je svojevremeno potopilo hiljade hektara plodnih oranica u dolini Ibra i sa svojih ognjišta proteralo oko 8.000 žitelja nekadašnjeg Ibarskog Kolašina. Uz relativno mala ulaganja, jezero bi brzo moglo da postane "malo more" na kojem bi letovali žitelji Novog Pazara, Tutina, Rožaja, Zubinog Potoka, Kosovske Mitrovice...
Na jezeru sada niče na stotine splavova, a oko njega čitava vikend naselja. Jezero je svojevremeno poribljeno i sad je raj za ribolovce, a uz mala ulaganja moglo bi da bude veliki proizvođač ribe. Pogodno je i za veslačka, motonautička i druga slična takmičenja.
- Sami ne možemo puno, ali uz pomoć naše države Srbije možemo mnogo. Očekujemo još više razumevanja i konkretne projekte, ne samo u turizmu, koji će zadržati preostale Srbe na ovom prostoru - poručuje Miodrag Andrić, potpredsednik Skupštine opštine Zubin Potok.
Zainteresovani i Rusi
Planina Mokra Gora ima izuzetan vojno-strateški značaj, pa su za nju zainteresovani NATO, ali i Rusi. Neke ruske kompanije interesuju se i za izgradnju turističkog kompleksa sličnog Zlatiboru ili Kopaoniku. |
Poslednjih godina iz Zubinog Potoka se niko ne seli, opština je od kasabe prerasla u modernu varoš, niču nove kuće, obdaništa i škole su tesni, vraćaju se i neki od onih koji su se ranije odselili.