Tadić: Ne komentarišem presude
Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da je Haški tribunal postupio u skladu sa pravom, kada je izrekao presudu trojici hrvatskih generala, i da ta presuda daje veće šansa za pomirenje među građanima na ovim prostorima. Predsednik Srbije je dodao da ne želi da se udubljuje u ocenjivanje presude, jer bi to značilo mešanje u rad pravosudnih organa.
"Ukoliko imamo kazne primerene zločinu koji je izvršen, imamo kudikamo veće šanse i pretpostavke za pomirenje među građaniima na prostoru jugoistočne Evrope", rekao je Tadić novinarima prilikom posete Kraljevu.
Tadić je naglasio da se ne bi previše udubljivao u ocenu opravdanosti ovakvih kazni, jer bi to bilo mešanje u rad Haškog tribunala i pravosuđa, a da kao predsednik Srbije principijelno uvek izbegava da se meša u rad pravosudnih institucija i instiucija UN.
On je dodao da je to moralno, ali i funkcionalno pitanje, jer ukoliko postoji dobra saradnja u regionu, onda i region, kao i zemlje u njemu, neće zaostajati za ostalim zemljama Evrope.
Homen: Srbija zadovoljna presudom
Koordinator Vlade Srbije za odnose sa javnošću Slobodan Homen izjavio je danas da Srbija može da bude zadovoljna presudom od 24 godine zatvora na koju je pred Haškim tribunalom osuđen Ante Gotovina. "Daleko važnije od same visine kazne je poruka i priznanje suda zahtevu Haškog tužilaštva koji konstatuje da se zaista dogodilo etničko čišćenje, da su Srbi svesno proterani i da je to bio dobro organizovani plan", rekao je Homen novinarima u Beogradu. On je ocenio da će presuda baciti potpuno drugu sliku na događaje iz 90. ih godina, i što je najvažnije "na ulogu srpskog naroda u tim događajima". |
Palma: Prestanite da slavite genocidni praznik
Predsednik Jedinstvene Srbije i gradonačelnik Jagodine Dragan Marković Palma ocenio je danas da je presuda hrvatskim generalima "konačno prava", a da Hrvatska posle ovoga treba da prestane da obeležava godišnjicu operacije Oluja.
"Očigledno, Haški tribunal je počeo da donosi prave presude", rekao je Marković.
On je istakao da JS "traži da Hrvatska, koja je tu operaciju proglasila državnim praznikom, prestane da ga obeležava i izbriše ga iz kalendara praznika".
"To govorim, imajući u vidu da je to ratno zločinački, genocidni praznik i to je potvrdila i današnja presuda, a i pokazalo se potpuno tačnim ono što smo mi govorili poslednjih godina da je u Oluji počinjen zločin", rekao je Marković.
JS traži i da Hrvatski Sabor donese deklaraciju o osudi zločin nad Srbima u Oluji i sve zločine počinjeni nad Srbima u Hrvatskoj, kao što je to uradio srpski parlament, istakao je Marković.
Drašković: Sud više nije antisrpski
Lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković izjavio je da presuda hrvatskom generalu Anti Gotovini od 24 godine zatvora odražava ono što se zbilo u Krajini, a to je etničko čišćenje srpskog naroda u operaciji Oluja. "S druge strane mislim da će mnogi u Srbiji sada opreznije govoriti da je taj tribunal antisrpski", rekao je Drašković novinarima u Beogradu. |
Nataša Kandić: Kraj tumačenja šta se desilo u Oluji
Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić izjavila je da će konačna presuda Haškog tribunala Gotovini i Markaču staviti tačku na različita tumačenja šta se dogodilo u Oluji 1995. godine.
Nataša Kandić je rekla da je prvostepena presuda otvorila polje za usklađivanje dosadašnjih interpretacija i tumačenja šta se dogodilo u vojno-policijskoj akciji Oluja sa činjenicama koje je utvrdio sud i sa dokazima na kojima se zasniva presuda.
"Treba sačekati i drugostepeni presudu da bi se stavila tačka na tumačnja događaja u Oluji", rekla je Nataša Kandić.
Ona je rekla da ne treba očekivati da u pravosnažnoj presudi bude izmena kada je u pitanju krično delo zajednički zločinački poduhvat.
Vekarić: Oluja dobila pravosudnu istinu
Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je danas da je haškom presudom generalima hrvatske vojske, akcija Oluja dobila pravosudnu istinu koja je, pre svega, važna za žrtve tog ratnog zločina. Vekarić je rekao da je Oluja kao dan pobede u Hrvatskoj i dan tuge u Srbiji, dobila parvosudnu istinu i kvalifikaciju i to je, pre svega, važno za žrtve zločian, odnosno, kako je naveo, civile koji su rešili da ostanu posle povlačenja srpskog stanovništva. "To je zločin za koji do sada nije dat pravosudni odgovor", rekao je Vekarić navodeći da je od devet tačaka optužnice koje se odnose na Gotovinu sud usvojio osam i da je veoma značajno da je predsednik jedan države predstavljen kao deo zločinačkog poduhvata. |
Haški tribunal izekao je presudu hrvatskom generalu Anti Gotovini od 24 godine zatvora, a Mladenu Markaču od 18 godina za zločine nad Srbima počinjenim u akciji Oluja, dok je Ivan Čermak oslobođen.