Nemci stražarili dok su Srbe vodili na klanje
Nemački vojnici našli su se na meti kritika zbog otmica i ubistva Srba na Kosovu i Metohiji 1999. godine. Naoružani pripadnici takozvane Oslobodilačke vojske Kosova prolazili su pored nezainteresovanih nemačkih vojnika, navodi radio "NDR".
Otmice Srba na Kosmetu dešavale su se pod "budnim okom" pripadnika nemačkog kontigenta pri Kforu, navodi nemački radio NDR, navodeći da su zvaničnici međunarodnih snaga godinama uporno tvrdili da tajni zatvori Oslobodilačke vojske Kosova ne postoje.
NDR citira izjavnu neimenovanog visokog oficira Bundesvera, koji je rekao da su se sumnje o postojanju tajnih zatvora OVK pojavile u avgustu 1999. godine.
"Prema mom mišljenju, oni su bili pod prinudom odvođeni na teritorije vodećih albanskih klanova u Albaniji", rekao je taj oficir, dodajući da nije "čuo apsolutno ništa o ubistvima i vađenju organa."
Njegova izjava se podudara sa izjavom jednog nemačkog generala koji je vodio Multinacionalnu brigadu jug, koji je u izveštajima koje poseduje NDR napisao da su njegovi vojnici "bili informisani o ilegalnim zatvorima OVK - vojne policije". Prema navodima iz tog izveštaja, nedugo posle ulaska nemačkih snaga na Kosmet, 12. juna 1999. godine, pripadnici OVK su "zarobili" 56 ljudi.
Pripadnici Bundesvera su 18. juna 1999. godine, predvođeni pukovnikom Rolfom Bestom, upali u jedan od takvih zatvora u Prizrenu, koji se nalazio u prostorijama bivše policijske stanice, gde su pronašli više zatočenih Srba i Roma.
"Jedan od njih, 70-godišnjak je već bio mrtav. Sedeo je vezan za stolicu, mučen sve dok nije preminuo", navodi NDR.
"Konkretna i detaljna slika događaja iz 1999. i 2000. godine se ne može rekonstruisati. Bavili su se iskazima o ilegalnim zatvorima i odvođenju ljudi. Postoje konkretni iskazi o deportaciji Srba i Roma u Albaniju ili u neku od susednih država, kao i manje konkretni o navodnom vađenju organa", rekao je NDR-u predstavnik nemačkog Ministarstva odbrane, komentarišući izveštaj Dika Martija.
Posle ulaska NATO trupa bilo je jasno da se pred Kforom nalazi težak zadatak uspostavljanja kontrole, navodi NDR, ističući da su se Kfor i čelnici OVK sredinom juna 1999. godine dogovorili da gerilci predaju svoje oružje i da se ubuduće pojavljuju u civilu.
"Uprkos tome, naoružani i uniformisani pobunjenici su prelazili granični prelaz Morina ka Albaniji pored nemačkih vojnika... Prelazili su granicu bez problema. Oni su samo prolazili pored Nemaca i to je bilo sve", navodi se u iskazu jednog od svedoka datom službenicima Ujedinjenih nacija.
"Prošli su sa belim kombijem marke 'folksvagen' u kojem su se nalazila trojica Srba, koji su prebačeni iz Suve Reke u Albaniju i tamo su najverovatnije ubijeni, kako bi njihovi organi bili prodati. To je bio posao kojim su 'visoki oficiri OVK sebi obezbedili dobro imovinsko stanje'", navodi se u izveštaju koji je UNMIK poslao haškim istražiteljima 2003. godine.
Navode o nesmetanim prelascima pripadnika OVK preko graničnih prelaza ka Albaniji potvrdio je i jedan od oficira iz štaba nemačkog kontigenta pri Kforu.
"Pobunjenici su prolazili u uniformama i naoružani pored nemačkih vojnika, pritom im se osmehujući i namigujući. To sam lično video. A Nemci su im uzvraćali istom merom. Kada sam pitao jednog mladog potpukovnika zašto ih ne kontrolišu i razoružaju, on mi je odgovorio: A zašto ovim jadnim ljudima da pravimo dodatne probleme? Ionako su dosta toga preživeli."
Priča o Budimiru Baljoševiću
Ilustrujući događaje iz tog perioda, NDR navodi slučaj Budimira Baljoševića, učitelja iz Velike Hoče, koji je oktobra 1999. godine pokušao da pobegne sa Kosova i Metohije.
"Odlučio je da napusti 50 godina dotadašnjeg života i poruši sve mostove koji su ga vezivali za prošlost. On je hteo da pobegne sa Kosova koje su oslobodile NATO snage, jer to oslobođenje nije bilo i njegovo. Bojao se za svoj život, jer bi se oslobođeni Kosovari osvetili njemu i njemu sličnima. Tog 27. oktobra 1999. Srbin Budimir Baljošević je pobegao - i uskoro našao smrt", navodi NDR.
Baljošević je sa još četvoricom prijatelja platio 5.000 nemačkih maraka jednom Romu da ih prebaci do Crne Gore, ali ih je presrela grupa maskiranih osoba, od kada im se gubi svaki trag. Kao potpora za tu priču poslužio je iskaz Roma koji je bio "veza" za Crnu Goru.
Samo u opštini Orahovac bez traga nestalo je 55 osoba, rekao je za NDR Negovan Mavrić iz Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih. Ukupno, na njegovom spisku nalazi se još 537 imena, dok je broj kojima raspolaže UNMIK još veći, oko 1.000.
Emisija radija NDR je, inače, drugi žestoko kritički intoniran izveštaj nemačkih medija o ulozi Bundesvera zbivanjima na Kosmetu. Marta 2004. godine, "Špigl" se jednako oštro obrušio na nemačke vojnike zbog izostanka bilo kakve akcije tokom divljanja albanskih demonstranata, nazvavši ih "zečevima sa Kosova".