Tadić: I vojska gradi demokratiju
Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da oružane snage više nisu izolovan i zatvoren sistem van društvenih tokova već da je danas Vojska Srbije "gradivni činilac demokratskog društva".
Na otvaranju trećeg međunarodnog skupa ombusmana za oružane snage u Beogradu, Tadić je ukazao da je dobro što pripadnici vojske u svojim pritužbama Zaštitiniku građana navode iste stvari kao i ostali građani, jer to dokazuje da imaju iste probleme i da su deo istog društva.
Tadić je rekao da je 2003. godine, kada je počeo proces reformi oružanih snaga, vojska bila izolovana od društva, pa čak i od Ministarstva odbrane, ali da je to sada prošlost.
Kao tri ključna faktora reforme vojske koji su doprineli približavanju društvu, Tadić je naveo izmenu strukture vojske i odnosa sa Ministarstvom, ukidanje vojnog pravosuđa i profesionalizaciju vojske.
Kao veoma pozitivne trendove, Tadić je naveo i značajnije uključivanje žena u sastav vojske i ocenio da je njihov dosadašnji rad pokazao da ne postoji ni jedna dužnost koju one ne mogu da obavljaju ravnopravno sa muškarcima, zbog čega su sve predrasude o njima postale suvišne.
Tadić je ukazao da je potrebno da se puna pažnja pokloni poštovanju prava pripadnika oružanih snaga i njihove profesije u kojima se od njih može očekivati da u izvršavanju dužnosti daju i svoj život ili uzmu tuđi.
On je izrazio očekivanje da će u tom smislu uskoro zaživeti sindikalno organizovanje u vojsci i ocenio da će to blagotvorno delovati na sistem, jer će omogućiti da vojnici imaju mesto gde će biti predstavljene njihove socijalno-ekonomske potrebe bez opasnosti da to negativno utiče na operativne sposobnosti vojske.
Uskoro sindikati u vojsci
Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac rekao je da je to ministarstvo predložilo Vladi Srbije da usvoji uredbu kojom će biti omogućeno sindikalno organizovanje u vojsci.
Vlada Srbije bi uskoro trebalo da razmotri tu uredbu, dodao je on, podestivši da Zakonom o vojsci Srbije uspostavljen instuticionalni okvir za sindikalno organizovanje pripadnika vojske ali da zbog specifičnosti vojnog posla štrajk nije moguć.
Ministar odbrane je najavio da će Srbija, prvi put u svojoj istoriji, dobiti u septembru žene oficire. Šutanovac je istakao da će to biti kadetkinje koje će tada završiti neki od smerova Vojne akademije. |
Međunarodnu konferenciju "Zaštita ljudskih prava pripadnika oružanih snaga: stari i novi izazovi" otvorio je u Palati Srbija predsednik Srbije Boris Tadić, zajedno sa Šutanovcem, direktorom Ženevskog centra za demoktratsku kontrolu oružanih snaga Teodorom H. Vinklerom i zaštitnikom građana Sašom Jankovićem.
Tema skupa je uloga institucija ombudsmana u zaštiti prava pripadnika oružanih snaga, pogoto njena dostignuća u praksi u zemljama koje učestvuju na konferenciji.
Posebna pažnja biće posvećena njihovoj ulozi u zaštiti prava pripadnika oružanih snaga u multinacionalnim operacijama i načinu rada i oblicima funkcionisanja vojnih sindikata i udruženja.
U radu skupa učestvuju ombudsmani za oružane snage, generalni inspektori, predstavnici vojnih sindikata i predsednici parlamentarnih tela nadležnih za zaštitu prava pripadnika oružanih snaga iz više od 20 zemalja.
Na kraju skupa trebalo bi da bude usvojena deklaracija, koja će izraziti zajedničke stavove i predloge za unapređenje prava pripadnika oružanih snaga.