Na Kosmetu izbrojano 1,5 miliona ljudi
Na Kosovu i Metohiji je za deset dana popisa stanovništva registrovano million i petsto hiljada ljudi, saopštio je danas Zavod za statistiku Kosova.
Izvršni direktor Zavoda Ibrahim Šabani izjavio je na konferenciji za novinare da će 15. aprila popis na Kosmetu biti završen.
Za popis na severu Kosova i Metohije, gde još nije počeo, Šabani je rekao da kosmetske institucije u razgovorima sa međunarodnim organizacijama traže rešenje kako bi se sproveo i u tom delu.
Prema navodima prištinskih medija, popis stanovništva i domaćinstava na severu mogao bi da bude održan u maju, ukoliko bude dogovora za to.
Popis na severu Kosmeta obavili bi međunarodni popisivači UNOPS-a. Kosovski nosioci ovog procesa demantuju postizanje dogovora, ali su potvrdili da se vode razgovori radi postizanja, kako su naveli, zadovoljavajućeg rešenja.
Poslednji pravi popis 1981.
Poslednji popis na Kosovu i Metohiji obavljen je 1991. godine, ali su Albanci taj popis bijkotovali pa poslednji zvanični podaci o broju stanovnika datiraju iz 1981. kada je na Kosmetu živelo 1.584.441 ljudi. Prema nezvaničnim podacima '91. godine je na KiM bilo blizu dva miliona stanovnika, od čega 80 odsto Albanaca. Već 2003. procenjuje se da je na Kosmetu bilo 2,3 miliona ljudi. |
Srbi sa severa Kosmeta bojkotuju popis
Srbi na severu Kosova i Metohije odlučno bojkotuju popis stanovništva koji sprovodi kosovski Zavod za statistiku, dok je južno od reke Ibar najveća izlaznost zabeležena u Gračanici i Štrpcima.
Na severu Kosmeta za sada ne postoji srpska sredina u kojoj je odziv prešao 20 odsto, dok je u opštini Gračanica do danas popisano oko 7.000, a u Štrpcima oko 5.000 Srba, pokazuju podaci popisne Komisije.
Predstavnici Srba sa severa i izmeštenih srpskih opština pozivaju Srbe da opštim bojkotom obezvrede rezultate popisa kako bi sprečili Albance da na taj način zatru srpsko postojanje na ovim prostorima.
Nebojša Nikolić, gradonačelnik Prištine sa sedištem u Gračanici, ističe da očekuje da Srbi u preostala četiri dana neće podleći pritiscima i ucenama prištinskih vlasti i da će ovakvim stavom prema popisu dokazati privrženost matičnoj državi Srbiji.
"Jasno je svima da ne smemo niti možemo verovati onima koji su nas proterivali, ubijali, i palili sve što je srpsko ili podseća na srpsko", kaže Nikolić.
Predsednik opštine Gračanica Bojan Stojanović kaže da je nezadovoljan odzivom sunarodnika, jer su, kako navodi, podlegli pritiscima. On smatra da će srpski narod "skupo koštati bojkot" i da će se to najviše odraziti na finansijska sredstva koja su do sada izdvajana za opštine u kojima većinom žive Srbi.
"Plašim se da će investicije, koje smo započeli u sredinama naseljenim isključivo Srbima, biti dovedene u pitanje, jer više nećemo imati aduta da tvrdnjama o broju stanovnika izdejstvujemo adekvatnu finansijsku pomoć i sredstva", dodao je Stevanović.