Konstantinu pola eparhije
Početak zasedanja Svetog arhijerejskog sabora (crkvene skupštine) Srpske pravoslavne crkve zakazan je za 26. maj. Među glavnim temama trebalo da bude reči o deobi pojedinih velikih eparhija radi formiranja novih, pa je tako na dnevnom redu i cepanje srednjoevropske eparhije na čijem čelu je vladika Konstantin.
Očekuje se takođe izbor novih episkopa, ali i razrešenje s dužnosti mitropolita dabrobosanskog Nikolaja Mrđe (82), jer želi da se penzioniše iz zdravstvenih razloga. Trebalo bi, takođe, da bude reči o eventualnoj poseti pape Srbiji 2013. godine. Isto tako trebalo bi da Sabor SPC zauzme stav o tome da li će se i ko od srpskih vladika sresti sa papom Benediktom XVI prilikom njegove posete Zagrebu, 4. i 5. juna.
Kad je reč o deobi postojećih eparhija SPC radi stvaranja novih, koje ne bi obuhvatale više od 300.000 vernika, neki episkopi smatraju da je to "luksuz u ovo krizno vreme".
- Iz suve drenovine nema šta da se iscedi. Ekonomska kriza je u svetu, pravoslavni srpski vernici u inostranstvu više ne zarađuju kao pre, oni u Srbiji i zemljama u okruženju žive na ivici egzistencije. Kupovna moć svima drastično opada, a pošto se Crkva izdržava od priloga vernika, onda je besmisleno usitnjavanje sadašnjih eparhija i biranje novih episkopa, i u Srbiji i u dijaspori - smatra sagovornik "Vesti" iz vrha SPC.
Želje veće od budžeta
|
Podsećanja radi, od delova niške, žičke, braničevske i šumadijske eparhije zimus je formirana kruševačka. Na predstojećem zasedanju crkvene skupštine trebalo bi da se razmatra podela Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke na tri eparhije, kao i Eparhije raško-prizrenske na dve.
Očekuje se takođe formiranje njujorške eparhije, deoba britansko-skandinavske na dve, kao i cepanje srednjoevropske vladike Konstantina. Ideja je, kako nam je rečeno u visokim crkvenim izvorima, da se u Austriji formira bečka eparhija kojoj bi bila pripojena Italija iz sadašnjeg sastava Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, dok bi Švajcarska otišla u nadležnost Eparhije zapadnoevropske čije je sedište u Parizu, a Nemačka bi ostala zasebna eparhija.
Deoba episkopija, prema informacijama iz sinodskih krugova, na Saboru može da se izvrši i bez saglasnosti nadležnog episkopa ukoliko to nalažu interesi i potrebe SPC u celini.