Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
3
Četvrtak 07.04.2011.
09:46
Vestionline A

Tadić pozvao na nacionalni konsenzus o EU

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je na nacionalni konsenzus oko evropskog cilja Srbije i ocenio da bi bio "tragičan promašaj" ako ove godine ne dobijemo status kandidata za Evropsku uniju.

Status kandidata prekretnica za Srbiju: Boris Tadić
 
U intervjuu "Novostima", Tadić je istakao da je status kandidata prekretnica, posle koje sledi još značajniji početak pregovora sa EU - a posle će "put Srbije u EU biti nepovratan".

"Kada ostvarimo ta dva cilja, investiranje u našu zemlju porašće višestruko. Jednostavno, nećemo više biti ista zemlja", dodao je Tadić, ukazujući da zemlja koja pregovara o članstvu ima potpuno drugačiji tretman kod potencijalnih investitora.

Podsećajući da je rok za usvajanje seta zakona koji su suštinski važni za napredak ka EU do juna, najdalje do septembra, Tadić je istakao da Srbija "nije ušla u cajtnot", ali da više ne sme da se izgubi ni jedan dan.

"Set pravosudnih zakona je ušao u Skupštinu, pokrenuta je rasprava, a taj proces je odlučujući za reformu pravosuđa. To je trenutno najvažnija reforma u Srbiji jer se na njoj temelji i obračun sa kriminalom i korupcijom", kazao je Tadić.

Osvrćući se na temu izbora narodnih poslanika, što takođe zahteva EU, Tadić je ukazao da današnji sistem favorizuje učešće prevelikog broja stranaka u Vladi, što samu Vladu čini nedovoljno efikasnom i tromom.

"Zato moramo uvesti sistem koji će omogućiti da manji broj stranaka ulazi u vladu. To ne znači dvopartijski sistem. Zašto ne bismo imali model kakav je poznat u dobrom delu evropskih zemalja, gde u vlasti sedi pet, šest stranaka? Tako se formiraju prirodne koalicije koje mogu da ispune obaveze prema građanima. Sa 10, 15, 20 stranaka, to je teško. Dakle, treba ići u pravcu političke i ukupne racionalizacije."

Na pitanje o mogućem ishodu pregovora s Prištinom, s obzirom da prištinska strana ne propušta nijednu priliku da naglasi da je reč o tehničkim pitanjima dve suverene države, a srpska da podseti da će i status doći na red, Tadić je rekao da je taj pristup Prištine očekivan, ali da Beograd "nema vremena da obraća pažnju na taj 'folklorni' aspekt ovog političkog procesa".

"Svi su svesni da nismo, niti ćemo, priznati nezavisnost, a ušli smo u dijalog u nameri da rešimo istorijski konflikt dva naroda. Jer, konflikte moramo ostaviti iza sebe, EU neće da se u njene okvire unose konflikti, kao što je i za nas same odlaganje rešavanja istorijskih sporova vrlo štetno."

Govoreći o promenama u Vladi Srbije, Tadić je primetio da se "nijedna vlada na svetu ne odriče partijskih interesa njenih članova", pa je "teško očekivati da u Srbiji bude drugačije": "Na samim članicama koalicije je da pokažu odgovornost prema opštem interesu koji je stariji od svakog stranačkog i ovo je nova šansa vladi da pokaže bolje rezultate."

Navodeći da "niko nije zadovoljan nijednom vladom u poslednjih dvadeset godina", Tadić je istakao da ipak ne treba minimizirati sve što je ova vlada uradila. "Mnogo snažnije ekonomije su pale pod teretom svetske krize. Mi smo, ipak, obezbedili političku i ekonomsku stabilnost. U ovako teškim ekonomski okolnostima niko ne bi uspeo da postigne do kraja ono što je bilo zacrtano pre nego što je kriza buknula - povećanje broja radnih mesta."

"Ali, moram podsetiti da je posle 5. oktobra građanima Srbije bilo potrebno pružiti nadu. Zato je tada model razvoja bio orijentisan na potrošnju. To je uzrokovalo veliki debalans kada je u pitanju uvoz i izvoz. Više se trošilo nego što se proizvodilo. Dakle, podignut je kvalitet života ljudi, ali je dugoročno slabila naša privreda. Stvaran je deficit našeg tekućeg računa koji je postao nepodnošljiv. Danas zarađujemo onoliko koliko proizvodimo. To je smanjilo deficit, podiglo izvoz, ali je građanima teže", kaže predsednik Srbije.

Po njegovom mišljenju, jedini lek je u novim stranim investicijama kojima bi dobili mogućnost za zapošljavanje ljudi - i strateško i dugoročno investiranje države u obrazovanje, nauku, infrastrukturu i energetiku.

Četvrtak 07.04.2011. 09:58
Ima ona stara pesma "ja se opraštama cigani sa vama". Profućkali su deset godina da se nakradu i lepo kaže maestro "stvaran je deficit koji je sada neizdržljiv" pa sada zbogom. Ne vredi ni da zakone usvajaju na engleskom kao Bugari, jer ovi hoće da se prvo UVERE kako se zakoni primenjuju. Cajtnot posle 10 godina vlasti to još svet nije čuo.
Četvrtak 07.04.2011. 09:58
Gosn predsednik je bas resio da nas uvuce u EU i NATO, hteli mi to ili ne. Pod hitno mu treba staviti do znanja da mi to necemo!
Četvrtak 07.04.2011. 14:54
Oвај превазишо и Андерсена и браћу Грим !!!
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2024 © - vesti online