Za trežnjenje pijanaca plaćamo 10 miliona evra!
Na trežnjenje pijanaca na psihijatrijskim klinikama širom zemlje u Srbiji se godišnje iz državne kase potroši skoro 10 milina evra! Taj podatak objavljen je u oksfordskom univerzitetskom časopisu “Alkohol i alkoholizam”, a do njega je istraživanjem došlo dvoje srpskih lekara.
Alkoholičari koji u stanje pijanstva mogu da dospeju posle samo tri do četiri “brlje”, skoro nikada ne plaćaju ispostavljene račune od 3.000 dinara, koliko košta ta usluga.
"U 2009. godini, za trežnjenje pijanaca u Srbiji potrošeno je ukupno 9.748.011 evra. To nisu osobe koje se leče od alkoholizma, već samo oni koje dovoze policija i Hitna pomoć u akutnom napitom stanju iz saobraćaja, posle tuča i kada je reč o porodičnom nasilju. Pre nego što odu kod sudije, dovode ih u psihijatrijsku kliniku na detoksikaciju", objašnjava docent Minja Jovanović iz Kliničkog centra Kragujevca i član nacionalne komisije za borbu protiv bolesti zavisnosti, koja je zajedno sa kolegom Mihajlom Jakovljevićem radila ovo istraživanje.
Samo u Psihijatrijskoj klinici u Kragujevcu godišnje se u bolničkim uslovima trezni oko 1.000 pijanaca, na koje, da bi se vratili “na dve noge”, država potroši 11.000 evra, prenosi "Alo".
Oni uglavnom nemaju overenu zdravstvenu knjižicu, a kamoli uput!
Kada se istrezne, pokupe svoje stvari, uruči im se račun od 3.000 dinara ili pošalje na kućnu adresu, koji nikada ne plate, a većina i po nekoliko puta godišnje dolazi na detoksikaciju, koju često shvataju kao “besplatan hotelski smeštaj”.
Paradoks je činjenica da pijancima, da bi došli u stanje da im je potrebno bolničko trežnjenje, ne treba više od 300 dinara, koliko košta nekoliko kratkih pića ili piva.
"Prilikom detoksikacije dobijaju infuziju, vitamine i ostale medikamente, radi im se EKG. Koštaju i vreme i prostor. Desi se da tokom jedne noći dovezu i po sedam-osam pijanaca. Uz redovan posao sa oko 70 naših pacijenata, klinika ponekad liči na ratnu zonu. Agresivni su, neće da prime terapiju, pa kada nemamo dovoljno osoblja, zamolimo policajce da ih čuvaju pored kreveta", kaže docent Minja Jovanović.
Suma do koje su došli kragujevački lekari verovatno je daleko veća jer u istraživanju nisu obuhvaćeni troškovi trežnjenja pijanaca u komatoznom stanju.