Imunitet i za govor mržnje
Poslanici nisu odgovorni za ono što izgovore u Skupštini, to im omogućava Zakon o skupštini, kaže za "Vesti" državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen, komentarišući "slučaj" Čedomira Jovanovića.
Homen je zadovoljan rezultatima postignutim u borbi protiv korupcije, a kada je reč o reformi pravosuđa, odnosno izboru sudija koji je naišao na oštru kritiku, izabranima sledi revizija svakog pojedinačnog imena. Kako najavljuje, ta prvovera bi trebalo da počne za mesec dana.
Kako je moguće da Čedomir Jovanović ne odgovara ako u Skupštini nekoga nazove kanibalima?
- Stvar je u tome da prema Zakonu o Skupštini narodni poslanici nisu odgovorni za izgovorene reči u samoj sali. Odnosno, šta god da kažu pred skupštinskom govornicom njima se ne može skinuti imunitet i ne mogu krivično da odgovaraju. Ne bih puno komentarisao, najbolje je da pogledate zakon.
Sledi provera izbora sudija i tužilaca
Upravo zbog toga sledi provera kompletnog izbora i sudija i tužilaca, sa Društvom sudija i tužilaca je oformljena radna grupa.
Druga faza je konkretna provera svakog pojednica koja bi trebalo da krene u narednih mesec dana. Tada će se otkriti da li je bilo grešaka, i ako ih je bilo, sudije će biti vraćene na posao. |
Da li je isto pravilo i za ministre?
- Za razliku od narodnih poslanika, ministrima koji počine krivično delo se može skinuti imunitet. Zato oni mogu da odgovaraju.
Reforma pravosuđa naišla je na ozbiljne kritike i u Srbiji i EU. Najveći problem je bio izbor sudija?
- Reforma pravosuđa je veoma ozbiljno urađena i dala je rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, gde je procesurano oko 800 krivičnih dela, što dokazuje da prvi put imamo efikasno sudstvo i pravosuđe.
Imamo i centralizovanu bazu podataka, a naredne nedelje se usvajaju poslednji zakoni kada je reč o reformi pravosuđa - o javnim beležnicima, advokaturi i drugi.
Ponovo se piše strategija za borbu protiv korupcije, jer stara ne valja. Možete li biti zadovoljni borbom protiv te vrste kriminala?
- Mogu da budem prezadovoljan u smislu konkretnih podataka. Kad smo došli u Ministarstvo pravde bilo je 9.000 pritvorenih i zatvorenih lica, danas ih ima 11.666.
Najveći broj u tom porastu za poslednje četiri godine je zloupotreba službenog položaja, odnosno broba protiv korupcije. Druga dimenzija su milioni evra oduzetih od dilera droge i onih koji su se bavili korupcijom, što je najveći rezultat u ovoj državi u bobi protiv korupcije za poslednjih 10 godina.
Šta vam garantuje da će nova strategija i akcioni plan da se primenjuje s obzirom na to da stari nije?
- Stara je primenjena u smislu da su predviđene institucije napravljene, ali sada je pitanje implementacije. Nova strategija mora da prati moderne evropske tendencije. Jedino što može da vam garantuje to je politička volja, odnosno da li je izvršna vlast spremna da bori protiv korupcije. Mislim da smo kao Vlada to pokazali. Naravno, ako sledeća Vlada ne da podršku Agenciji, ne da podršku Zakonu o oduzimanju imovine stečenu kriminalom, onda nema ništa.
Nema više zaštićenih
|