Matične knjige znače suverenitet
Šef beogradskog tima u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović izjavio je da Srbija ne može ustupiti originale matičnih knjiga koje su s Kosova i Metohije odnete nakon bombardovanja, jer bi to značilo odricanje od vlastitog suvereniteta, ali da je srpemna da ustupi njihove kopije.
Stefanović je potvrdio da će pitanje matičnih knjiga i snabdevanja Srba na Kosovu i Metohiji električnom energijom u ponedeljak biti glavne teme druge runde dijaloga u Briselu.
On je istakao da je srpska strana vrlo jasno rekla nekoliko puta da je zahtev Prištine da vrati originale matičnih knjiga neprihvatljiv.
"Nijedna suverena, nezavisna i demokratska zemlja ne bi se odrekla matičnih knjiga, s obzirom da bi to bilo odricanje od svog suvereniteta, i ako hoćete i od tih građana čija se evidencija nalazi u tim knjigama", naglasio je Stefanović.
On je objasnio da na Kosovu i Metohiji postoje dva neujednačena sistema i dve realnosti u pogledu matičnih knjiga i katastra i da je mnogo važnije otkloniti ovaj problem, od pitanja da li su dokumenti original ili kopije.
Što se tiče snabdevanja električnom energijom, Stefanović je objasnio da je cilj dogovora da se omogući "našoj elektroprivrednoj kompaniji da funkcioniše na teritoriji Kosova i Metohije".
Time bi bilo normalizovano snabdevanje električnom enegrijom i omogućeno ljudima da imaju vlastita električna brojila i da ne budu isključivani zbog nekih drugih.
Stefanović je objasnio da je sada najveći problem u tome što Kosovo električnu energiju nabavlja mahom iz Albanije ili termoelektrane Obilić, osim severa Kosova i Metohije koje se snabdeva strujom iz uže Srbije.
"Nadam se da ćemo ovu temu u ponedeljak uspešno zatvoriti i najzad omogućiti našim građanima da mogu da plaćaju i koriste električnu energiju i infrastrukturu kojom rukovodi naša kompanija", kazao je Stefanović.
On je naglasio da će tako biti omogućeno da Srbi, koji električnu energiju u velikom broju već plaćaju, da ne budu isključivani, zbog toga što, recimo, albanska sela okolo ne plaćaju potrošenu struju.
Što se tiče katastra, na Kosovu i Metohiji je takođe potpuno neujednačen sistem, kazao je Stefanović i naveo da su međunarodne organizacije u pojedinim opštinama registrovale i do 2.500 zloupotreba. Zato prvo moramo da vidimo poreklo vlasništva pojedinih parcela i kuća, rekao je on, istakavši da je "to jasno u interesu naših građana".
Stefanović je naveo i da za Srbiju nije prihvatljiv kosovski carinski pečet u sadašnjem obliku, ali da je ponudila konkretna, vrlo kreativna rešenja i izrazio nadu da će je i po tom pitanju biti postignut napredak.
O tablicama kasnije
Prema njegovim rečima, problem srpskih registarskih tablica, koje ne priznaje Priština, neće biti tema druge runde dijaloga.
"Mi spremamo vrlo kvalitetan, evropski predlog, koji će omogućiti da Srbi na Kosovu i Metiohiji, mogu normalno da imaju registarske tablice, da koriste svoja vozila bez straha da ih neko oduzima na silu", najavio je šef srpskog pregovaračkog tima.