Prosvetari traže isplatu do kraja marta
Prosvetni sindikati u štrajku završili su današnji protest u Beogradu pod nazivom "Ustni Srbijo", ali su najavili da će nastaviti štrajk dok vlada ne pristane da ispuni njihove zahteve za poboljšanje stanja u obrazovanju.
Predstavnici tri reprezentativna sindikata - Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika "Nezavisnost" i Sindikat radnika u prosveti predali su vladi i Ministarstvu prosvete predlog sporazuma od devet tačaka u kojem traže da svi oni kojima je zarada umanjena zbog štrajka dobiju taj novac do 28. marta.
Jedan od zahteva je i da se u aprilu i oktobru izvrše korekcije koeficijenata zarada prosvetnih radnika od ukupno deset odsto.
Predsednik sindikata "Nezavisnost" Tomislav Živanović rekao je prosvetnim radnicima ispred zgrade Vlade Srbije u Beogradu da su sindikalni predstavnici razgovarali s pomoćnikom ministra prosvete Zoranom Kostićem, a pošto on nema ovlašćenja da odlučuje o njihovom predlogu sporazuma taj dokument će biti dostavljen premijeru Mirku Cvetkoviću i ministru prosvete Žarku Obradoviću.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Leonardo Erdelji rekao je da su sindikati uvek spremni na razgovor sa vladom, kao i da će štrajk biti prekinut ako vlada potpiše predloženi sporazum sa sindikatima.
U suprotnom, kako je rekao, zasedaće glavni odbori sindikata i odlučiti o daljem toku štrajka. Erdelji je upozorio da je moguća i radikalizacija štrajka prosvetnih radnika.
Nekoliko hiljada ljudi okupilo se danas u centru Beograda kako bi od Vlade Srbije zatražili hitan početak pregovora o "prihvatljivom" povećanju zarada zaposlenih u javnom sektoru.
Mitingu se na poziv tri prosvetna sindikata u štrajku pridružilo još sest sindikalnih organizacija iz prosvetnog, zdravstvenog, pravosudnog i policijskog sektora.
A da je i učenicima već dozlogrdio štrajk prosvetara govori i protest đaka koji je danas održan u Kraljevu.
Protest đaka zbog štrajka nastavnika
Oko 250 učenika kraljevačkih srednjih škola danas je održalo jednočasovni protest ispred zgrade gradske uprave, zbog neregularnih uslova školovanja, do kojih su doveli najviše štrajkovi prosvetnih radnika.
Učenici Gimnazije, Ekonomske, Medicinske i Muzičke škole su istakli da su izgubili mnogo časova, najpre zbog zemljotresa, zatim i štrajka prosvetnih radnika, a da su časove pohagađali u drugim školama u trajanju od 30 minuta u četiri smene.
Među srednjoškolcima je bilo najviše maturanata, koji strahuju da neće biti u stanju da se pripreme za prijemne ispite. "Želeli bismo da neko od odgovornih u ministarstvu obrati pažnju na nas jer nemamo uslova da se spremimo za maturski i prijemni ispit za fakultet. Časovi traju po 30 minuta, gradivo je sažeto pa smo primorani da uzimamo privatne časove", kaže Uroš Baltić učenik 4. razreda Gimnazije.
Grupa učenika iz Medicinske škole kaže da očekuje od Ministarstva prosvete da iznađe način da ih izjednači sa drugim učenicima u Srbiji. "Ne želimo privilegije već samo da ne budemo hendikepirani što celu školsku godinu imamo časove po 30 minuta", kažu medicinari.
Na današnji skup, kako kažu, podstaklo ih je i to što nemaju nastavu zbog protesta nastavnika u Beogradu i zbog najave što bi sledeće nedelje mogla ponovo da počne potpuna obustava nastave.
Na gradskom trgu je bila i grupa roditelja, a Bojana Luković Andrić, majka maturantkinje Gimnazije kaže da oni podržavaju decu i da bi nastavnici i Ministarstvo trebalo da imaju u vidu da je deci ugrožena budućnost zbog ovolikog gubljenja časova.
Nakratko je i načelnik školske uprave za raški okrug Žarko Milosavljević bio na protestu i, takođe, rekao da podržava protest učenika, upozorivši da nema vremena da do kraja školske godine budu nadoknađeni časovi. Učesnici protesta su se posle jednog sata mirno razišli. |
U organizaciji tri sindikata prosvete nekoliko hiljada zaposlenih u javnim službama i državnim organima Srbije krenulo je danas nešto posle 12.30 sati u protestnu šetnju do Vlade Srbije želeći da skrene pažnju na socijalno-ekonomski položaj i da još jednom zatraži ozbiljne pregovore o svom statusu.
Protest su organizovali sindikati prosvete, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat radnika u prosveti Srbije, Sindikat prosvete Nezavisnot, a pridružili su im se Ujedinjeni sindikati Sloga, Sindikat državnih organa, Sindikat uprave i policije, Policijski sindikat Srbije i Sindikat zdravstva.
Čelnici sindikata poručili su pre početka šetnje, sa skupa koji je održan na Trgu Nikole Pašića, da od sada nastupaju zajedno i da u buduće neće dozvoliti da im političari uzmu glasove na izborima.
''Ko nam da bolje obrazovanje, imaće naše glasove'', rekao je na skupu predsednik Sindikata Nezavisnost Tomislav Živanović, navodeći da njegove kolega imaju pravo da budu bolje plaćeni.
Predsednik USPRS Leonardo Erdelji zamerio je ministru prosvete što danas nije u Beogradu i što, kako je rekao, nema hrabrosti da se suoci sa ovim ljudima, dok je predsednik Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović poručio da je policija sa svojim narodom.
Komentarišući današnju izjavu premijera Mirka Cvetkovića da su predstavnicima prosvete koji su u štrajku vrata za razgovore u Vladi otvorena i da će plate biti isplaćene u onom delu u kome nisu, onog trenutka kad to bude odrađeno, organizatori protesta su naveli da bi premijeru bilo mnogo toga jasnije da ih je, kako su rekli želeo saslušati.
Štrajkači su prošli pored zgrade Predsedništva gde su predsedniku Borisu Tadiću predali pismo, a zatim su bili i do zgrade Vlade Srbije, kao i do Ministarstva prosvete gde će ih, kako je rečeno na skupu, sačekati pomoćnik ministra Zoran Kostić.
Zbog protesta saobraćaj je bio zaustavljen na Terazijama i u oba pravca Ulice kralja Milana.