Nije samo Srbija bojkotovala Baltimor
U Baltimoru je održan dvodnevni ekonomski samit SAD-Balkan koju je organizovala vlada američke države Merilend. Iako su organizatori pokazali razočaranje što je Srbija bojkotovala skup, nisu ispunjena ni njihova očekivanja da u Baltimoru okupe najviše zvaničnike drugih balkanskih zemalja.
Tako su umesto najavljenih premijera i predsednika Hrvatske, Zagreb predstavljali samo državni sekretar i hrvatska ambasadorka u Vašingtonu. Nije došao ni premijer Slovenije, a delegacija Ljubljane brojala je svega pet članova, koliko ih je stiglo i iz Makedonije, koja takođe nije poslala premijera, kako je organizator najavljivao. Izostao je čak i predsednik samozvane kosovske vlade Hašim Tači, koji je poslao svoju zamenicu.
Iako nije bila prisutna, Srbija je bila tema na koju su se organizatori osvrtali.
- To je samo razočaranje. Ovo nije politička konferencija već ekonomska i mislim da bi postojala velika mogućnost za biznismene i potrošače u Srbiji.
Nažalost, zbog politike to nije bilo moguće - tvrdi zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Tomas Kantrimen.
Crnu Goru je u Baltimoru zastupao predsednik Filip Vujanović, a BiH član Predsedništva Bakir Izetbegović. Delegacija BiH je brojala čak 40 predstavnika.
Iako organizator odbacuje optužbe Beograda da je ekonomski samit pretvorio u politički, iskušavajući srpsku politiku nepriznavanja Kosova, zvanična Srbija je ostala dosledna da ne prisustvuje međunarodnim skupovima na kojima je Kosovo predstavljeno kao država.
Na optužbe da Srbija nije dosledna jer učestvuje na pregovorima sa Prištinom, šef beogradskog tima Borko Stefanović odgovara da u Briselu Kosovo nije predstavljeno kao nezavisna država već imenima članova delegacije, dok su američki organizatori takvu opciju odbacili.
Baltimorski slučaj podseća na konferenciju o Zapadnom Balkanu, marta prošle godine na Brdu kod Kranja, kada je, zbog neadekvatnog predstavljenja delegacije Kosova, Beograd otkazao učešće. Dolazak su, na iznenađenje organizatora, tada otkazali i predsednik EU Herman van Rompej, kao i šef španske diplomatije Moratinos.
Provokacija
|