Za penzije i Srbija dobra
Albanci sa Kosova moći će svoje nove, tek stečene invalidske penzije u Švajcarskoj da primaju i u zavičaju, mada je vlada u Bernu to obustavila od kraja marta 2010. godine.
Savezni upravni sud je poništio tu odluku donetu u decembru 2009. godine i ovih dana doneo presudu koja će ipak otvoriti put za slanje para na Kosovo. Zaslužna za ovaj zaokret je država Srbija.
![](/data/images/2011-03-20/138332_032105s2_f.jpg?ver=1300668055)
Žalba na presudu
|
Naime, politički stav vlasti u Beogradu da je Kosovo deo Srbije kao odgovor na (nepriznatu) samoproglašenu nezavisnost, a da Albanci iz južne pokrajine ostaju i dalje srpski državljani, pomogao je šiptarskim gastarbajterima da se okoriste od međudržavnog sporazuma Srbije i Švajcarske, kojim je precizirano da povratnici u Srbiju mogu nesmetano da primaju invalidske penzije iz Švajcarske.
Kao osobama sa dvostrukim državljanstvom, sud je i Albancima (bez stalnog boravišta u Švajcarskoj) priznao pravo na ovu penziju i kada se vrate svojim kućama.
Svemu je prethodila prava bura u odnosu Šiptara prema švajcarskim institucijama. Nadležna služba za osiguranike u inostranstvu (IVSTA) je lane u junu odbila zahtev jednog Albanca sa Kosova da mu invalidsku penziju (IV) šalje u zavičaj, pozivajući se na već pomenutu odluku vlade u Bernu.
Mada su švajcarski političari među prvima pohitali da priznaju samoproglašenu nezavisnost Kosova, njihovo penzijsko osiguranje se u to vreme hvatalo za glavu zbog brojnih "mućki" došljaka sa Kosmeta.
Tamo je upućena jedna ekipa švajcarskih detektiva da proveri činjenice oko korisnika invalidske rente i njihovog zdravstvenog stanja, ali su oni utekli odande jer su im Albanci pretili. Osiguranju je potom dobro došlo uporište u pravnim aktima, jer je upravo istekao ranije važeći međudržavni sporazum sa bivšom Jugoslavijom o isplati penzija jedne zemlje i na teritoriji one druge, pa je sa Srbijom sklopljen novi, ali ga sa Kosovom nije bilo.
Penzije su zaustavljene. Švajcarci kažu da u Prištini ni danas nemaju ozbiljnog partnera koji bi mogao da im predoči proverene podatke o stanovništvu koji bi garantovali korektan posao.
Savezni upravni sud Švajcarske imao je drugačiji pogled na celu stvar i pozivajući se na to što Srbija smatra kosovske Albance svojim državljanima, našao "kvaku" kojom će otvoriti kanal za slanje novca u Prištinu, uz tumačenje da "ljudi s Kosova ne smeju da budu diskriminisani".
Vlasti u Prištini sa svoje strane traže otpočinjanje pregovora Berna sa njima, a ne sa Beogradom. Pri tom, mrzovoljno reaguju na činjenicu da će penzije stizati samo zahvaljujući tome što su njihovi stanovnici i dalje - državljani Srbije.