Za "samo" 130 evra proverite da li ste ozračeni
Beograd - Svaki građanin Srbije koji sumnja da je ozračen može, za oko 13.000 dinara, to da proveri i uradi kompletnu kontrolu prisustva radioaktivnih čestica u telu.
Stalna dežurstva
Zavod za radiološku zdravstvenu zaštitu uveo je celodnevna dežurstva kako bi građani koji dolaze iz Japana mogli da provere u kojoj su meri ozračeni. Svi zainteresovani mogu da se jave na broj telefona 062/88-69-102. |
To se može uraditi u Zavodu za radiološku zdravstvenu zaštitu JP "Nuklearni objekti Srbije", u kojem tvrde da nema mnogo gužve uprkos događajima u Japanu.
Press je juče proveravao kako izgleda kontrola stepena ozračenosti tela. Ona počinje već na samom ulazu u Zavod, gde se skida prvi sloj odeće, koji se stavlja u posebne kese.
- Njima se daje čist hirurški mantil i posebna crna kesa za ostatak njihove garderobe - objašnjava rukovodilac zavoda, dr Željka Ilić.
Kupanje, pa merenje
Koliko je u Zavodu sve napravljeno da pruži maksimalnu zaštitu govori i to da toalet koji je napravljen za pacijente nije povezan sa gradskom kanalizacijom, već sav otpad završava u posebnim buradima, koja se dalje tretiraju kao nuklearni otpad.
Veliki strah od zračenja
Inače, godišnje se u zavodu analizira 2.000 do 3.000 pločica koje nose radnici širom Srbije koji su izloženi zračenju. Kada se posumnja da neko od njih može biti ozbiljno ozračen, on dolazi u zavod na ispitivanje.
- Ljudi se neverovatno boje zračenja. Naši reaktorci su krupni momci, ali zimus smo imali jednog koji ima 120 kila a tresao se kao prut. Međutim, posle se smire. Inače, jedan od opasnijih slučajeva imali smo 2002, kada je jedan momak upao u bazen sa radioaktivnim materijalom - kaže ona. |
- Nakon toga, ide se na drugi punkt, gde se najnovijim Gajgermilerovim brojačima utvrđuje stepen kontaminacije - objašnjava ona. Potom se pacijent šalje u "praonicu", u kojoj postoji nekoliko kadica za pranje pojedinačnih delova tela.
- Princip je takav da ih blago kupamo vodom i neutralnim sapunom pazeći da im nešto ne uđe pod kožu. Nakon kupanja, opet ih merimo, pa ih kupamo. I tako sve dok stepen radijacije ne dođe na dozvoljen nivo - objašnjava ona.
Kada se pacijent spolja očisti, šalje se kod lekara u susednu prostoriju. Međutim, kada se desi da se neko "zagadio" unutra, šalje se u specijalnu prostoriju sa aparaturom kojom se utvrđuje stepen ozračenosti.
- Sve što je spolja, to ćete nekako i oprati, ali ono što je stvarno opasno jeste ono što uđe u telo - objašnjava Olivera Čuknić, inženjer za procenu internog izlaganja jonizujućem zračenju.