Ustavni sud Srbije ne zabranjuje huligane
Posle više od godinu dana najava da je borba protiv huligana jedan od prioriteta države, Ustavni sud Srbije odbacio je na sednici održanoj 17. marta predlog Republičkog javnog tužilaštva za zabranu rada ekstremnih navijačkih podgrupa, navodi se na sajtu USS.
Kako pišu beogradske "Novosti", zahtev je odbačen zbog, kako je navedeno, nepostojanja ustavnih i zakonskih pretpostavki za vođenje postupka pred Ustavnim sudom i odlučivanje o takvom zahtevu. Suđenjem je predsedavao predsednik USS Dragiša Slijepčević.
Kako objašnjavaju izvori "Novosti", ova odluka znači da se Ustavni sud, praktično ponovo, oglasio nenadležnim jer ove navijačke podgrupe nisu pravna lica.
Niko nije nadležan, a ljudi ginu zbog "sporta"...U poslednjih 12 godina u neredima huligana stradalo je devet osoba. Jedan od njih je Francuz Bris Taton, za čije prebijanje do smrti u septembru 2009. su, između ostalih, osuđeni Đorđe Prelić, vođa "Alkatraza", Ljubomir Marković Kića, takođe iz "Alkatraza", Ivan Grković, vođa podgrupe "Irudićibili"... Među osuđenim vođama navijačkih grupa je i Ivan Bogdanov, poznatiji kao Ica Ultras, jedan od vođa "Ultra bojsa", koji je u Italiji dobio tri godine i tri meseca zatvora zbog nereda na utakmici Srbija - Italija. |
U pitanju su podgrupe navijača Partizana, Zvezde i Rada: "Ultra bojs", "Belgrejd bojs", "Ultras", "Brigate", "Alkatraz", "Ludaci - Padinska Skela", "Anti-Romi", "Saut femili", "Hed hanters", "Iridućibili-Nbg", "Šedous", "Ikstrim bojs", "Čuvari časti", "Brein demidž" i "Junajted fors 1987".
Ovo je drugi put da se USS oglasi nenadležnim po ovom pitanju. Ista stvar desila se i krajem prošle godine. Tada su čak i one sudije koje su smatrale, kao na primer tadašnji sudija izvestilac Dragiša Slijepčević, da može da se zabrani rad i neregistrovanih grupa, tvrdile da je tužilaštvo podnelo netačan zahtev u kom se navodi da je 14 od 15 grupa registrovano.
Slijepčević je tada ukazao da je Ustavni sud nadležan da donosi odluke o zabrani i neregistrovanih udruženja, ako je njihovo delovanje usmereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajemčenih ljudskih prava ili izazivanja mržnje.
Zahtev za zabranu navijačkih podgrupa podneo je tužilac Slobodan Radovanović, koji je u to vreme bio na čelu Republičkog tužilaštva, 16. oktobra 2009. On je tvrdio da članove ovih podgrupa treba tretirati kao članove organizovanog kriminala.
U predlogu za zabranu rada, između ostalog, navodi se da to nisu "pravi navijači, poštovaoci i ljubitelji sporta", već "grupno organizovani nasilnici, razbijači, nosioci i egzekutori netrpeljivosti...“
Na skupovima ovih navijačkih podgrupa događali su se različiti incidenti sa "ispoljavanjem ksenofobije, homofobije i transfobije, sa teškim fizičkim nasiljem prema drugim građanima i strancima."
Ministarstvo pravde bez komentaraMinistarstvo pravde ne može da komentariše sudske odluke, rekli su nam kratko u ovom ministarstvu, i podsetili da je RJT podnelo inicijativu za zabranu rada ekstremnih navijačkih grupa upravo na predlog njihovog ministarstva. Ni u Republičkom javnom tužilaštvu niko u petak nije želeo da komentariše odluku USS. |