Krađa beba zastarela
Radna grupa Narodne skupštine, formirana pre godinu dana zbog afere nestanka beba iz porodilišta u Srbiji, završila je svoj rad. U izveštaju, koji je predat predsednici Narodne skupštine navodi se da je utvrđeno da postojeće zakone ne treba menjati i da ne postoji način da se zastareli slučajevi procesuiraju, a da se pri tom ne povredi Ustav.
Oko 3.000 porodica u Srbiji još traga za gotovo 10.000 dece koja su u porodilištima širom Srbije od 1956. godine, kako roditelji tvrde, pod sumnjivim okolnostima proglašavana mrtvom, a potom sa novom dokumentacijom davana na usvajanje.
Tragajući za istinom, mnogi roditelji su, poput Manojlovića iz Sokobanje, ipak uspeli da pronađu svoju decu. Milutin i Radojka Manojlović upoznali su 23-godišnju ćerku koju od njenog rođenja nisu videli. Roditeljstvo je potvrđeno na osnovu DNK analize.
- Nisam je kao svaka majka odgajala, očešljala, okupala, ispratila u školu, a to je najtužnije - kaže Radojka Manojlović.
Biološki roditelji nestale dece do sada su protiv N. N. lica podneli oko 3.000 krivičnih prijava.
- Deca su umrla putem papira, putem olovke, a mi ništa ne tražimo, samo da im se identitet vrati, da im se vrati krsna slava - kaže Verica Cekić, punomoćnik porodica nestale dece.
Kriza identiteta
|
O aferi nestanka beba raspravljao je i Anketni odbor skupštine, a Tužilaštvo je pre devet godina pokrenulo, a potom i obustavilo istragu.
- Sve što bi moglo da se izmeni ne može da utiče na slučajeve koji su zastareli. To potpada pod ustavnu kategoriju zastarelosti krivičnog gonjenja i Tužilaštvo ne može da krši Ustav i zakone - tvrdi Maja Videnović, predsedavajuća radne grupe Narodne skupštine.
Olgica Trajkovski iz Pančeva je posle pola veka, nakon anonimne dojave, otkrila da joj je na rođenju promenjen identitet. Međutim, svoje biološke roditelje, koji su mislili da je mrtva, nije stigla da upozna. Olgica kaže da je to jako teško i nije mogla da oprosti to što su joj uradili.