Kosmet: Popis legalizuje otimačinu
Na prvoj rundi dijaloga između Beograda i Prištine dogovorena je razmena katastara i matičnih knjiga, ali i postignut dogovor o sporazumu o trgovinskoj razmeni, definisan u skladu sa Ceftom. Razmenom katastarskim knjigama očekuje se rešenje problema imovine, međutim Srbi sa Kosmeta smatraju da je prvo trebalo rešiti druga pitanja.
Ranđel Nojkić, lider SPO, upozorava da upravo kreće popis na KiM, i da prema tamošnjem zakonu osobe, uglavnom Srbi, nemaju pravo da se popišu ukoliko nisu godinu dana boravili na Kosmetu. Samim tim, kaže Nojkić, ne mogu da prijave ni svoju imovinu.
- To znači ako je neko uzurpirao kuću, on će se prijaviti da tu živi i to je to. Nisu mu potrebni nikakvi dokazi. Ko nije bio na KiM nema mogućnosti da dokaže da je uzurpirana kuća njegova. To pitanje je prvo trebalo rešiti, pa onda ići na razmenu dokumenata. Uostalom, Priština već godinama traži da joj se predaju katastraske knjige. Znači, Srbija će njima dati, a šta ćemo mi dobiti - pita se Nojkić.
On podvlači da nije protiv pregovora, ali da mora da se zna šta je za Srbe na KiM prioritetno i neophodno.
- Gospodin Stefanović kaže da se sve radi da se poboljša da bi Srbima bilo bolje, ali ispada da Beograd ima svoje ciljeve za koje Srbi na KiM ne znaju.
Takođe, mislim da nikada nismo imali bolju situaciju za pregovore, jer u kosovskom parlamentu sedi 13 Srba, bez kojih nijedna odluka ne može da se donese. I oni tamo treba da postave sva pitanja, uključujući i pitanje imovine. I Beograd treba to da iskoristi - zaključuje Nojkić.
Ljubomir Kragović, predsednik odbora za Kosovo i Metohiju u srpskom parlamentu, kaže da Srbija uopšte ne može da prihvati dokumente prištinske delegacije ukoliko na njima stoje pečati "Republika Kosovo".
- Takvi dokumenti ne mogu biti validni, jer mi ne priznajemo tu "državu". Mogli bismo da tu dokumentaciju prihvatimo samo sa pečatima Srbije, ali naravno, oni na to neće pristati. Kada je reč o imovinsko-pravnim odnosima, mislim da Beograd nema snage da to reši, naročito jer ima primera uzurpacije i preprodaje tako uzurpirane zemlje.
Ovo može da reši samo međunarodna zajednica, ako stvori uslove da se Srbi vrate na svoju zemlju, jer oni znaju i imaju papire da su to njihove kuće, njive, livade - kaže Kragović.
Srbija ima tapiju za 60 odsto zemljišta
Bivša direktorka Katastra za KiM Slavica Radomirović svojevremeno je konstatovala da je 80 odsto srpske imovine na KiM uzurpirano.
|