Sever KiM je najvažnije pitanje za pregovore
Sever Kosova i Metohije najvažnije je pitanje u dijalogu Beograda i Prištine i možda preteško da bi se rešavalo odmah, iako ga odlaganje može učiniti još težim, ocenjuje internet portal ’’Juropian vois’’ (European voice).
Uz podsećanje da na severu Kosmeta postoje paralelne srpske institucije i da su veze sa ostatkom pokrajine ugrožene posle proglašenja nezavisnosti, u tekstu se navodi da je sever Kosmeta postalo raj za kriminal i korupciju i ekonomska crna rupa.
Međunarodna zajednica koja okleva da se otvoreno suprotstavi srpskim vlastima na severu Kosova opredelila se za mekši pristup ohrabrujući Beograd da preispita svoju politiku. EU posebno okleva da izvrši pritisak na Srbiju zbog pet članica koje nisu priznale kosovsku nezavisnost i zauzela je statusno neutralan pristup po pitanju razlika između Kosova i Metohije i Srbije.
EU mora da jasno stavi do znanja Srbiji da je njena ''de fakto'' kontrola na severu neprihvatljivo rešenje za njene odnose sa Kosovom, zaključuje se u tekstu koji objavljuje ''Juropian vois''.
Ali, taj statusno neutralni pristup po definiciji je glasanje za status kvo, jer dijalog koji se fokusira samo na tehnička pitanja, bez jasne perspektive za političku budućnost severa Kosova samo će dati potvrdu i legitimitet tamošnjim paralelnim srpskim strukturama, navodi ’’Juropian vois’’.
S obzirom na oštro protivljenje Prištine kontroli Beograda nad severom u tom slučaju samo bi ojačali izgledi za zamrznuti konflikt. Konačno, strogo tehnički razgovori usredsređeni na lakša pitanja malo će učiniti da promene stav Srbije prema Kosovu, a promena je ključan zahtev Evropske unije za kandidaturu Srbije za članstvo, ističe se u tekstu.
Praktično i iz istinski statusno neutralne perspektive to znači da bi u početnoj rundi razgovora naglasak trebalo staviti na ključno pitanje uspostavljanja pune carinske kontrole na severu. U tekstu se ocenjuje da je to najteže tehničko pitanje u dijalogu,
ali i jedno od pitanja koja se odnose i na politički status severa i na uspostavljanje normalnih odnosa između Srbije i Kosova.
EU mora da prizna da rešavanje tehničkih pitanja između Beograda i Prištine, nije nužno osnova za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije. Istinski statusno neutralan pristup zahteva da EU jasno stavi do znanja obema stranama da od trenutne političke i ekonomske situacijena severu niko nema koristi, da sprečava i Srbiju i Kosovo od daljeg puta ka evropskim integracijama i promoviše kriminal, korupciju i
nestabilnost.