Srpsko nebo bez odbrane
Srpsko ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana u ovom trenutku nisu sposobni da odbrane nebo iznad Srbije. Ovo u razgovoru za "Vesti" tvrdi nesuđeni načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije i nekadašnji komandant RV i PVO, general Spasoje Smiljanić.
Dok državni i vojni vrh tvrde kako su oružane snage Srbije sposobne da odgovore svim izazovima, ovaj general kaže da je stvarnost drastično drugačija.
- Možda će delovati pregrubo, ali ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana s kojima raspolažemo ne mogu da garantuju bezbednost nad nebom Srbije.
Ta sposobnost je bila minimalna i prilikom NATO bombardovanja, a sada je celokupni sistem potpuno urušen.
Na osnovu čega to tvrdite?
- Vojska Srbije raspolaže samo jednom eskadrilom lovačke avijacije, u kojoj je tek četiri ispravna aviona.
Istovremeno, raketni sistemi PVO ne mogu da odbrane ni pola Beograda, a gde je ostatak Srbije, Novi Sad, Kragujevac ili Niš?
Nažalost, ti sistemi su još manji nego što su bili 1999, a upravo oni daju sigurnost nebu svake države. Ali, svi tu činjenicu guraju pod tepih. Niko čak i ne priča o tome da se obnove raketni sistemi, sistemi za rano otkrivanje i javljenje i automatizovano komandovanje.
Od miraža do F-16
Da li znate koje avione bi Srbija kupila?
To su avioni u klasi miraž, gripen, suhoj, Mig ili F-16... |
Zašto se o tome ne priča?
- Valjda zato što je to složen i skup posao koji traži i znanja i para. Nisam siguran koliko u ovom trenutku imamo i jednog i drugog.
Ipak, zvaničnici države se hvale poslednjom vojnom vežbom?
- Tom vežbom su mogli da budu zadovoljni samo laici. Nema sumnje da srpskim vojnicima nikad nije manjkalo hrabrosti i junaštva, ali to je bila predstava samo za one koji ne znaju šta danas, u 21. veku znače tehnika i moć.
Na šta tačno mislite?
- Ne samo što su prikazana sredstva tehnike koja su stara najmanje 30 godina, već je i naša avijacija izvela letački program u kome su prikazali najniži nivo obučenosti. To su bili obični letovi sa najprostijim elementima, tako da se nikako nije mogao izvući zaključak da je prikazana vrhunska obučenost.
Smiljanić o NATO agresiji
Knjiga "Agresija NATO" može da se kupi putem Knjižare Vesti. |
Neko će sarkastično reći da je i ovo uspeh, jer niko nije stradao?
- Tako je. Verovatno se zbog učestalih nesreća u pripremama avio mitinga sada i pribeglo tome da se ne prikazuju tehničke mogućnosti letelica, već posada. Doduše, srpski ratni piloti su odlično obučeni, ali šta im to vredi kada nemaju dovoljno letova za trenažu.
Država će ipak kupiti borbene avione?
- Jedan avion primeren našim potrebama košta između 40 i 60 miliona dolara, a trebaju vam 15 ili 16 takvih aviona, plus prateća oprema. Sve je ogromni trošak i zato sumnjam da će biti išta od toga, mada bi takvom eskadrilom Srbija postala garant mira na celom Balkanu.
NATO ništa ne poklanja
Zar nije jeftinije da uđemo u NATO nego da toliko ulažemo u opremu?
|