Srbija u korak sa EU - po broju telefona
Stanovnici zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za EU, osim Islanda, imaju kraći očekivani životni vek od evropskog proseka, manju zaposlenost i veći procenat potrošnje odlazi im na hranu i piće, proističe iz podataka koje je danas objavio Eurostat.
Kada je reč o osnovnim pokazateljima o društvu, Srbija se sa EU može meriti samo po broju mobilnih telefona po stanovniku, preneo je portal EurAktiv Srbija. Broj mobilnih telefona po stanovniku jedini je pokazatelj po kojem su Srbija i Crna Gora iznad EU. Crna Gora je po tome rekorder sa više od 1.500 pretplata na 1.000 stanovnika, slede Srbija i Hrvatska sa oko 1.300, a evropski prosek je za nijansu niži.
Prema podacima iz 2009, hrana najveći udeo u potrošnji domaćinstava zauzima u Albaniji - više od 50 odsto, a najmanji na Islandu oko 15 odsto.
U Srbiji se u te svrhe troši malo više od četvrtine novca, u Hrvatskoj nešto manje od toga, u Crnoj Gori više od 35 odsto, a u Bosni i Hercegovini više od 30 odsto. Evropski prosek je niži od 15 odsto.
Kada je reč o bruto domaćem proizvodu po stanovniku po paritetu kupovne moći, Srbija je na oko 35 odsto evropskog proseka, na sličnom nivou kao Makedonija, dok je
Srbija na 1.000 stanovnika ima oko 220 automobila
Kada je reč o broju automobila po stanovniku, u EU je u 2009. bilo više od 450 automobila na 1.000 stanovniku. Najveći broj automobila na 1.000 stanovnika je na Islandu - oko 650, a najmanji na Kosmetu - nešto više od 50. U Srbiji je oko 220, a u Hrvatskoj oko 340. |
od njih za nijansu bolja Crna Gora - oko 40 odsto.
Po tom pokazatelju, koji se smatra pokazateljem blagostanja, od zemalja bivše Jugoslavije najbolja je Hrvatska sa više od 60 odsto evropskog proseka. Kosmet je u izveštaju dat odvojeno, kao teritorija u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN. Odlika Kosmeta je ubedljivo najmlađe stanovništvo, ali i nešto kraći životni vek nego u ostalim zemljama koje teže da se priključe EU.
Skoro svaki treći stanovnik Kosmeta je mlađi od 15 godina, 63 odsto ima između 15 i 64 godina, dok samo 7 odsto njih ima 65 ili više godina. Srbija ima upola manji udeo stanovništva mlađeg od 15 godina, i više nego dva puta veći udeo starijih od 65 - 17 odsto, dok je 68 odsto stanovnika starosne dobi od 15 do 64.
Srbija je po starosnoj strukturi stanovništva gotovo identična evropskom proseku, kao i Hrvatska. Natprosečno veliki udeo dece do 15 godina, pored Kosova, imaju i Turska i Albanija - otprilike četvrtina stanovništva, i Island i Crna Gora - oko petine stanovništva.
Na Kosovu je broj dece po ženi oko 3,2, prema podacima iz 2000. pošto za 2009. za Kosovo ti podaci nisu raspoloživi. Ta stopa plodnosti je u EU znatno manja i kreće se oko 1,5. U Srbiji je 2000. bila oko 1,5, pa je do 2009. malo opala, dok je u EU zabeležen rast stope plodnosti.
U zemljama EU i najvećem broju kandidata i potencijalnih kandidata ima više žena nego muškaraca, ali to nije slučaj na Islandu, u Makedoniji, Turskoj i na Kosovu.
Prosecan očekivani životni vek u EU je veći od 75 godina za muškarce i veći od 80 godina za žene. Na Islandu se može očekivati nekoliko godina duži život, a u zemljama kandidatima nešto kraći, ali u rasponu od 70 do 80. Samo na Kosmetu je očekivani životni vek žena tek nešto veći od 70 godina, a muškaraca nešto manji.