Libija: 11 Srba odsečeno u pustinji
Jedanaestorica Srba koji su zaposleni na naftnoj platformi u Zlitiniju na severoistoku Libije i udaljeni oko 160 kilometara od Bengazija za sada su bez šansi da budu izvučeni avionima Jata iz libijskog pakla.
Strahuje se šta će sa njima biti ako se obistine glasine da će Moamer El Gadafi uništiti sve naftne platforme i zapaliti sva izvorišta nafte u Libiji. Da nesreća bude veća, strahujući za sudbinu sina, ostareli otac jednog od tih Srba doživeo je težak infarkt i lekari se trenutno bore za njegov život u Beogradu.
Na pomenutoj platformi, kako nam je rečeno u porodici jednog od srpskih državljana, radi ukupno 63 osobe. Najviše je Britanaca, a ima i nekolicina Kanađana.
''Njihov kamp je usamljen u pustinji i na samoj je obali mora. Iznad je nebo ispred nepregledna morska pučina, a okolo dokle pogled doseže samo pesak,“, kaže supruga jednog od zaposlenih.
Kamp i platformu, prema njenim rečima, sada obezbeđuju vojska i policija, koja im
Sleteo prvi avion sa srpskim povratnicima iz Libije
Prvi avion sa srpskim državljanima iz Libije sleteo je na beogradski aerodrom. U Tripoliju je u toku ukrcavanje u drugi Jatov avion, a neizvesno je da li će i treći avion danas poleteti za Beograd. Preko Austrije i Francuske, uz pomoć drugih prevoznika doputovalo je desetak naših građana. |
doprema hranu i pijaću vodu.
''Trenutno su , kako mi je danas javio muž preko interneta, bezbedni. Čuvari im savetuju da budu strpljivi, da ne paniče i ne povlače brzoplete poteze. Vojnici i policajci im ne savetuju da samoinicijativno izlaze iz kampa i da ne kreću put Tripoloja radi povratka kući. Opominju ih da se ne zna šta im se može desiti na putu dugom 300 km, kojim haraju bande pljačkaša, pa im kažu da je najbolje da ostanu tu gde jesu i obavljaju svoj posao na platformi“, ispričala je za Vesti-online supruga jednog od Srba sa te platforme. .
Britanci, kako je zaposlenima rečeno, nastavlja naša sagovornica, ''nastoje da evakuiše sve ljude sa platforme, ali avioni više ne mogu da slete u Bengazi, udaljen oko 160 km, jer je aerodrom razoren, dok u sledeći bliži grad, Aždabiju, mogu da slete samo helikopteri što je u ovom trenutku rizično, pošto postoji opasnost da budu oboreni''.