Bolji status za srpsku policiju
Policijski sindikat Srbije je od pre dve godine član Evropske policijske unije (EPU), koja okuplja bezbednjake iz oko 50 evropskih država i broji više od 300.000 članova. Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata i član Upravnog odbora EPU govori za "Vesti" o aktuelnim zbivanjima u evropskoj i srpskoj policiji.
- U ovu Uniju se ne ulazi po automatizmu, nego na osnovu ostvarenih rezultata i ideala koji se poklapaju sa evropskim sindikalizmom - kaže Mijailović, koji je prošle nedelje u Berlinu učestvovao u radu tog tela i prisustvovao Konferenciji evropskih ministara unutrašnjih poslova.
Čime ste skrenuli pažnju na sebe i sindikat na čijem ste čelu?
- Za vrlo kratko vreme uspeli smo da dođemo do reprezentativnosti i pokrenemo pitanje posebnog kolektivnog ugovora, za šta je našim susedima u regionu trebalo između 12 i 15 godina. Mađari i Bugari su ušli čak posle nas u EPU. Za izradu posebnog kolektivnog ugovora angažovali smo tim stručnjaka i uložili 2,5 miliona dinara.
Upravo oko tog posebnog kolektivnog ugovora se lome koplja. Dok je Vaš sindikat pregovarao sa Vladom, Nezavisni sindikat policije je štrajkovao?
- Policijski sindikat Srbije je sa ministrom Dačićem potpisao zajedničku izjavu u kojoj
Druga strana kontrole
|
se prihvataju naši zahtevi vezani za kolektivni ugovor i on će, prema Dačićevoj izjavi biti u Vladi Srbije potpisan tokom ove nedelje. Ovim kolektivnim ugovorom, osnovica za plate policajaca se po prvi put izjednačava sa osnovicom za pripadnike Vojske Srbije. Usvajanjem posebnog kolektivnog ugovora, plata bi trebalo da bude veća za oko 50 odsto.
Koliko su vaši zahtevi za poboljšanje materijalnog statusa policajaca realni i u skladu sa opštom situacijom u društvu?
- Naša ambicija nije da se policijski službenici obogate, niti će se to realno desiti. Osnovno je da se približimo standardima EU o bezbednosti, a ovo je prvi uslov da bi mogli da krenemo u tom pravcu.
Evropa je opsednuta time kako da pojača bezbednosne sisteme u strahu od terorističkih napada. Da li je to bila glavna tema u Berlinu?
- Dosadašnji pokušaj da se uvede sistem pasoške kontrole na aerodromima, koji bi isključio policiju, pokazao je u praksi mnogo manjkavosti. Mogli ste da poturite lažni dokument, lažni otisak prsta, a da mašina to ne može da prepozna. Ovoga puta nam je predstavljen novi sistem zaštite, koji povećava bezbednost, ali ne isključuje ljudski faktor. Nama je u interesu da naše kolege ne ostanu bez posla, jer nijedna mašina ne može da ima iskustvo kao čovek.