''Zukorlić pokušava da opstane na brodu koji tone''
Zamenik reis-ul-uleme Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić smatra da izjave muftije Muamera Zukorlića o egipatskom scenariju u Srbiji treba ozbiljno shvatiti iako lično smatra da one nemaju neku jačinu i da su samo pokušaj "opstajanja u brodu koji tone".
Obraćajući se u sredu vernicima u sportskoj hali u Novom Pazaru povodom godišnjice rođenja proroka Muhameda, Zukorlić je vlastima u Beogradu poručio da "uzmu lekcije iz Egipta i Tunisa".
Jusufspahić je ocenio da bi se pre moglo reći da su se Egipćani proteklih nedelja ponašali po ugledu na događaje u Srbiji od pre nešto više od decenije. Zato, smatra on, bilo kakvo porođenje tog tipa nije primereno.
"Muslimani Srbije, Bošnjaci, nemaju takav odnos prema svojoj državi, bar tako bi trebalo da govore oni koji su lideri, a pogotovo oni koji se predstavljaju kao verski lideri", rekao je Jusufspahić.
On je ocenio da je odgovornost sada na bošnjačkim političarima koji sede u Vladi Srbije ili svih koji imaju svoje stranke.
"Njihovo delovanje je u ovom slučaju presudno, ali je odgovornost i na islamskoj zajednici zbog toga što Muamer Zukorlić nosi ovu odeždu, džumbe i ahmediju, i svaka vrsta zbunjivanja u tom smislu treba biti sprečena", rekao je Jusufspahić i dodao da je odgovornost i na državi i svim državnim strukturama.
Ono što je nama potrebno jesu poruke mira, jer bi bilo kakva nestabilnost u državi i regionu mogla imati nesagledive posledice kakvih smo bili svedoci u periodu koji je iza nas, dodao je on. Jusufspahić je istakao da je posle Zukorlićevog "govora mržnje" oskrnavljena džamija u Šapcu i podsetio da je tako bilo i onog 17. marta 2004. godine kada su spaljivani manastiri na Kosovu i Metohiji, a kao odgovor tome u Nišu i Beogradu su gorele džamije.
"Govorim kao musliman, kao Bošnjak koji pripada Islamskoj zajednici Srbije i kao Bošnjak, musliman koji živi u Srbiji, koji je njen građanin… treba da znamo ko smo, gde smo i onda ćemo znati kuda ćemo. Pošto smo muslimani, pošto smo u Srbiji onda naš pravac treba da bude Islamska zajednica Srbije", poručio je Jusufspahić.
Zukorlić meša politiku i veru
Predsjednik Sandžačke demokratske partije (SDP) Rešad Hodžić rekao je da ne vidi "logičnu vezu, jer je u Egiptu i Tunisu narod nastojao da skloni diktatore", dok je u Srbiji situacija sasvim suprotna "jer muftija želi da uz pomoć versko-političkih organizacija dovede faraone na vlast".
On je istakao da jedan važan verski događaj, kakav je skup kojim je obeležen dan rođenja poslanika Muhameda, dobio ogromnu "mrlju", jer nije bio mesto za političke govore.
Narodni poslanik Bošnjačke liste za evropski Sandžak Esad Džudžević smatra da je asocijacija na tuniško ili egipatsko proleće borba protiv ambicija ljudi koji bi da kontrolišu veru, nacionalni, društveni i politički život u jednoj zemlji.
On je muftijinu izjavu ocenio bombastičnom i kao način ulaska u predizbornu kampanju na predstojećim izborima za nacionalni savet Bošnjaka.
Ministar bez portfelja u Vlade Srbije Sulejman Ugljanin, koji je i lider SDA, kaže da Zukorlićeve najave "egipatskog proleća" u Srbiji odvraćaju potencijalne investitore, što otežava napore u otvaranje novih radnih mesta.