Postaju stranka da ih ne bi zabranili
Desničarske organizacije, koje se suočavaju sa postupkom zabrane koji se protiv njih vodi pred Ustavnim sudom, pokušavaju da se registruju kao stranke i tako izbegnu zabranu delovanja.
Pokret "1389" već je najavio da će se preregistrovati u političku stranku, pod nazivom Srpski narodni pokret "Naši 1389". Ivan Ivanović iz ove organizacije kaže da će uskoro početi sa akcijom prikupljanja 10.000 potpisa, kako bi se upisali u registar političkih partija.
On kaže da ne postoje zakonske prepreke da kao 77. stranka "zasijaju" na političkom nebu Srbije, jer će se registrovati pod potpuno novim nazivom. I to će im pomoći da "prežive" jer naziv pod kojim su delovali, pa ni grupacija koja je gonjena, neće kao takvi više postojati.
Međutim, novo ime nikoga ne može da amnestira ako se opet ogreši o Ustav i zakone, kaže bivši predsednik Ustavnog suda Slobodan Vučetić.
"Kao što niko ne može da zabrani nijedan vid udruživanja građana, tako su i sve organizacije, uključujući tu i verske zajednice, sindikate, pa i političke partije u istom 'režimu' ukoliko prekrše zakon. Tužilaštvo može podneti zahtev za njihovo gašenje ukoliko ruše ustavni poredak, ugrožavaju ljudska i manjinska prava i izazivaju rasnu, nacionalnu i versku mržnju", kaže Vučetić.
Pored zahteva za ukidanjem "1389", Republičko javno tužilaštvo dostavilo je Ustavnom sudu još dva predmeta - za zabranu političke organizacije "Nacionalni stroj" i udruženja građana "Obraz". Njihovi lideri su trenutno u zatvoru i njihove aktivnosti su zamrznute.
Posle više od decenije delovanja u nevladinom sektoru i "Dveri srpske" najavile su ulazak u političku arenu.
"Mi nismo u paketu organizacija kojima preti zabrana, naši stavovi jesu oštri i antirežimski, ali nisu nasilni. Razlog ulaska u politiku nije pokušaj da se zaštitimo od ukidanja, već katastrofalno stanje u zemlji", rekao je Vladan Glišić, član UO "Dveri".