Ćirilica i dalje ima prednost u Vojvodini
U Statutu Vojvodine, kojeg je 30. novembra Skupština Srbije i zvanično potvrdila, latinično pismo nema prvenstvo u odnosu na ćirilicu, kako su tvrdili pojedini protivnici ovog podzakonskog akta, ocenjujući ga kao uvod u "rasrbljavanje" severne pokrajine.
U članu 26. konačne verzije Statuta piše da je "u organima i organizacijama AP Vojvodine u službenoj upotrebi srpski jezik i ćirilično pismo, mađarski, slovački, hrvatski, rumunski i rusinski jezik i njihova pisma, u skladu sa zakonom i pokrajinskom skupštinskom odlukom". Primena latiničnog pisma srpskog jezika urediće se pokrajinskom skupštinskom odlukom.
Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisma, inače, prepušta lokalnim samoupravama da svojim statutima pored ćiriličnog uvedu i latinično pismo, u zavisnosti od toga da li na teritoriji tih opština u većem broju žive pripadnici naroda čije je primarno pismo latinica.
Velika polemika oko toga da li je i latinica tradicionalno srpsko pismo povela se letos, kada je Goran Davidović Firer, neformalni vođa desničarske organizacije "Nacionalni stroj", uložio žalbu na presudu Opštinskog suda u Novom Sadu, zato što mu tokom suđenja nije omogućeno da svu dokumentaciju dobije na - ćirilici.
Sud mu je prihvatio žalbu, a u objašnjenju je naveo da je Statutom Novog Sada predviđeno da je u ovom gradu u službenoj upotrebi srpski jezik i ćirilično pismo.