Pančevo: Ko preživi - pričaće
Egalizacioni bazen za preradu voda u pančevačkoj "Petrohemiji" trebalo bi da bude zatvoren do kraja ove ili najkasnije do leta 2010. godine, utvrđeno je na sastanku Radne grupe za praćenja stanja životne sredine u tom gradu, ali nisu saopštene mere koje će biti preduzimane u međuvremenu.
U Pančevu je u utorak održan sastanak Radne grupe za praćenja stanja životne sredine u tom gradu na kojem je zaključeno da bi trebalo da se napravi revizija Akcionog plana za rešavanje problema zagađenja u narednih mesec dana.
U HIP "Petrohemija" bi, kako je dogovoreno, trebalo da započne i rekonstrukcija rezervoara za pirolitički benzin, ali vremenski termin nije preciziran.
Ministar zaštite životne sredine Oliver Dulić najavio je na sastanku da će resorno ministarstvo izdvojiti oko 250.000 evra za zatvaranje egalizacionog bazena u Fabrici za obradu voda HIP "Petrohemija“ u Pančevu.
Dulić je naveo da je rok za zatvaranje egalizacionog bazena je do kraja godine, a može biti produžen za šest meseci.
On je istakao da bi trebalo omogućiti skladištenje pirolitičkog benzina po povoljnim uslovima i ubrzati postupak dobijanja građavinske dozvole za pretakalište na Dunavu, dodajući da industrija mora da otkloni sve ono što predstavalja opasnost po životnu sredinu i da se birokratija ne sme navoditi kao razlog nedovoljnog bavljenja tim problemom.
Gradonačelnica Pančeva Vesna Martinović rekla je na sednici da su neki problemi iz oblasti životne sredine posledica onog što se dešavalo u ranijem periodu i uputila molbu predstavnicima nadležnog ministarstva da se za teritoriju Pančeva angažuje veći broj inspektora.
Ona je naglasila da nadležni ne mogu da reaguju samo onda kada postoji višednevno zagađenje i kada pozivi građana postanu sve učestaliji, već odmah kada dođe do zagađenja.
Martinovićeva je rekla da bi inspekcija za zaštitu životne sredine trebalo da izvrši nadzor nad svim industrijskim mestima na kojima postoji potencijalni izvor zagrađenja i predložila predstavnicima Naftne industrije Srbije i "Petrohemije" da se zajedno sa lokalnim samoupravama uključe u projekat za čistiju proizvodnju.
Generalni direktor Naftne industrije Srbije Kiril Kravčenko podsetio je da ta kompanija u prvoj polovini godine borila za preživljavanje i da planira da u narednom periodu poveća za 30 odsto investicija u ekološke projekte.