Prosvetari se hvatali za gušu zbog štrajka
Nastavnici u školama u Srbiji i danas nastavljaju štrajk započet 28. januara, a ponuda Vlade Srbije za prekid štrajka izazvala je podele u jednom od četiri reprezentativna sindikata. Vlada je uspela da posvađa predstavnike sindikata prosvetnih radnika, koji su se, kako tvrdi Leonardo Erdelji, prvi čovek jednog od reprezentativnih sindikata, čak i hvatali za gušu tokom rasprave da li da prekinu ili nastave štrajk.
U međuvremenu, oko 1.100 škola u Srbiji i dalje je u nekom obliku štrajka, dok su škole u Kragujevcu, Čačku i Kraljevu nastavile sa potpunom obustavom nastave.
Erdelji navodi da su potpisnici sporazuma u Vladi izdali svoje članstvo i ističe da, što se njegovog sindikata tiče, ponovo važe zahtevi prosvetara iz septembra prošle godine, uključujući i povećanje plata dva puta po pet odsto, ukupne vrednosti 3,5 milijardi dinara.
"Predsednik štrajkačkog odbora u Zrenjaninu dobio je srčani udar kada je video šta su njegovi predstavnici potpisali. Došlo je do podele u Sindikatu radnika u prosveti Srbije (SPRS) između Slobodana Brajkovića i Hadži Zdravka Kovača, deo članova hteo je da nastavi sa štrajkom, dok drugi nije. Nastao je opšti haos, bilo je čak i hvatanja za guše", navodi Erdelji, čiji sindikat ima u članstvu gotovo 700 škola, prenosi "Pres".
"Pogledali smo protokol na brzinu i potpisali ga jer smo verovali Vladi, ali većina naših članova nije prihvatila sporazum. Nije me sramota da povučem svoj potpis, veća je sramota da izdam članstvo", kazao je Brajković.
Ministar istražuje višak zaposlenih u školama!?
|
Sekretar SPRS-a Hadži Zdravko Kovač, međutim, i dalje smatra da je sporazum najbolje što su u ovom trenutku sindikati mogli da dobiju i ostaje pri tome da treba obustaviti štrajk.
Prvi u nizu uličnih protesta održan je juče na Trgu slobode u Novom Sadu. Šetali su juče i u Kruševcu, dok sindikati u Čačku najavljuju javni čas na ulici u četvrtak u podne, kao i veliki protest krajem nedelje.
Načelnik školske uprave Kraljeva Žarko Milosavljević juče je izjavio da je u Kraljevu ugrožena regularnost školske godine zbog izgubljenih časova nakon zemljotresa i tokom štrajka.
Štrajk su nastavili Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" i Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, a pridružio im se i Sindikat radnika u prosveti koji je povukao potpis sa sporazum s Vladom što je izazvalo negodovanje.
Međutim, dok predsednik Sindikata radnika u prosveti Slobodan Brajković tvrdi da je potpis povučen jer je članstvo nezadovoljno, drugi funkcioner tog sindikata, Hadži Zdravko Kovač tvrdi da je taj sindikat odlučio da prekine štrajk i da sporazum sa Vladom važi.
Sindikat obrazovanja Srbije prekinuo štrajk
Sindikat obrazovanja Srbije odlučio je danas da prekine štrajk u školama i zvanično prihvati Protokol koji je Vlada Srbije ponudila sindikatima.
"To znači da će sve škole članice Sindikata obrazovanja Srbije od sutra imati redovnu nastavu", kazao je predsednik tog sindikata Branislav Pavlović na konferenciji za novinare.
Sindikat obrazovanja Srbije ima članstvo u 747 od ukupno 1.804 osnovne i srednje škole u Srbiji.
Pavlović je precizirao da je, iako se u Protokolu ne pominju precizni procenti, potpisivanjem tog dokumenta prosvetnim radnicima obezbeđeno ukupno povećanje plata do kraja godine između 13,62 i 14,6 odsto.
Prosečna plata prosvetnog radnika sada iznosi nešto više od 38.000 dinara, a uz dogovorena povećanja iznosiće nešto više od 43.000 dinara do kraja godine. |
Ministarstvo prosvete saopštilo je u ponedeljak da, od 1804 škole, u 100 nije bilo časova, normalno su radile 872 škole, dok su u 821 školi časovi skraćeni na 30 minuta, a ministar prosvete Žarko Obradović pozvao je direktore škola da normalizuju nastavu.
Obradović je rekao juče da su dva reprezentativna sindikata obrazovanja u Agenciji za mirno rešavanje radnih sporova potvrdila svoj potpis na sporazum o unapređenju materijalnog položaja u prosveti.