"Sudbina regiona zavisi od Srbije"
Predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković izjavio je da je evropeizacija Srbije, uslov za evropeizaciju zapadnog Balkana i da sudbina celog regiona zavisi od Srbije.
"Ako nema evropeizacije Srbije, nema evropeizacije celog ovog regiona i onda se zapravo od malog problema stvara veliki problem, jer su samo dve opcije moguće - prva je da se ceo region evropeizuje, a toga ne može biti bez Srbije, i druga je da se cela Evropa balkanizuje s obzirom na istorijski talenat ovog regiona za destrukciju", rekao je Drašković u intervjuu "Glasu Amerike".
"Ono što ja znam jeste da je Evropa spremna da u dosta čemu možda progleda Srbiji kroz prste, jer je svesna činjenice da sudbina celog regiona, zapadnog Balkana, a to je bivša Jugoslavija bez Slovenije, sa pridodatom Albanijom, zavisi od Srbije", rekao je Drašković, koji je prošle sedmice prisustvovao Molitvenom doručku u Vašingtonu.
Lider SPO je ocenio da navodi iz Martijevog izveštaja o trgovini organima otetih Srba na Kosovu i Albaniji, neće bitnije uticati na međunarodni položaj Kosova, rekavši da ni "zločini za koje je nesumnjivo dokazano da ih je počinila srpska strana" u prošlim ratovima nisu doveli u sumnju međunarodnopravni subjektivitet naše zemlje.
"Konačno, izveštaj Martija Ahtisarija, prvi deo, gotovo trećina tog izveštaja, posvećena je srpskim zločinima na Kosovu. Ono što je dobro jeste što je razbijena crno-bela slika da su u kosovskom ratu postojali na jednoj strani varvari - to su bili Srbi, i ubice, a na drugoj strani su bili anđeli i žrtve, a to su bili Albanci", rekao je Drašković.
On smatra da će Beograd i Priština ući u predstojeći dijalog sa "jedne realnije pozicije kada su u u pitanju počinjeni zločini i jednih i drugih".
Predsednik SPO je, upitan da li bi posle usvajanja Martijevog izveštaja u Savetu Evrope mogla da se očekuje ozbiljnija istraga o trgovini organima, ocenio da će do "nekakve istrage doći", ali i izrazio sumnju da će ona biti "preozbiljna".
"U celom svetu nema do kraja ozbiljnih istraga zločina, ni progona zločinaca, jer je savremeno, takozvano humanizovano pravo, više na strani zaštite prava zločinaca, nego zaštite prava žrtava", rekao je on.
Drašković je ocenio i da odnosi Srbije i Sjedinjenih Američkih Država napreduju, ali ne onom brzinom koja bi bila nepohodna i koja bi bila u državnom interesu Srbije.