Dinastija koju je Srbija istrebila
Jorgandžija Janićije iz beogradske čaršije presreo je na železničkoj stanici tog jutra 29. maja 1903. godine mladog konjičkog narednika Radašina Nikolića: "Jesi li ti, sinovac, sa ovima što noćas zapališe Beograd?" "Šta je sagorelo?" - pitao je Nikolić koji je tek doputovao iz Niša. "Sve, sve je sagorelo! I mi smo sagoreli, samo to novine još nisu javile."
U spavaću sobu kralja Aleksandra Obrenovića i njegove žene Drage dva sata posle ponoći upala je grupa oficira pod vođstvom Dragutina Dimitrijevića Apisa. Nazvali su se "Crna ruka" i čvrsto rešili da sabljom i kuršumom dokrajče srpsku dinastiju Obrenović u noći koja je poznata kao srpska Vartolomejska noć. Kralj i kraljica su izmasakrirani, a njihova gola tela bačena su kroz prozor.
Ubistvo Karađorđa
|
Slobodan Jakovljević, jedan od nekoliko Obrenovića koji su pretekli, potomak je Miloševog polubrata gospodar Jakova i jedan od retkih koji je ozbiljno istraživao sudbinu svoje porodice.
- Kraljica je imala 37, a kralj 25 godina. On je jedan od retkih vladara koji se venčao iz ljubavi, a ne državnih interesa, i to je platio glavom. Zaljubio se u Dragu, unuku Nikole Lunjevice, naslednog kneza, pa je kao jedan od najuglednijih Srba bio stari svat na venčanju kneza Miloša i Ljubice. Draga Mašin je važila za veoma obrazovanu i načitanu ženu. Savršeno je govorila francuski i ruski, a čitala je i na nemačkom. U mladosti se oprobala kao novinar i bila član Beogradskog novinarskog udruženja. Bila je udata za inženjera Svetozara Mašina, koji je umro od srca. Njegov brat, pukovnik Aleksandar Mašin je sumnjičio je Dragu da je otrovala muža i bio je izvor svih tračeva. Optuživao je da je bludnica i ruska špijunka - objašnjava Jakovljević, koji godinama istražuje zlu kob Obrenovića.
Dva mlađa oficira izbacila su u dvorište dva krvava i gola tela kraljevskih supružnika, što neke evropske zemlje nikad neće oprostiti Srbiji i Beogradu, nazivajući to azijatskim činom usred Evrope.
Masonska čorba
Za "Novine srpske" novopečena vlada je spremila tekst po kojem su se "kralj i kraljica u međusobnoj svađi poubijali", ali su u poslednjem trenutku odustali i objavili: "Narodu srpskom. Noćas su poginuli kralj Aleksandar i kraljica Draga."
Otrovana mačka
|
Sledeće noći u tajnosti je sahranjen kraljevski par. Pričalo se da sanduk sa stasitim Aleksandrom nije mogao da stane ni u jedna mrtvačka kola, pa kad su kovčeg sa telom kralja Aleksandra hteli da smeste u mrtvačka kola nastali su problemi. Ni u jedno od vozila kovčeg nije mogao da se smesti, pa su angažovana kola požarne čete.
- Sablasni sprovod bez ožalošćenih išao je ulicom koja je nosila ime mrtvog kralja do crkve Svetog Marka i tu su dva sanduka spuštena u grobnicu kraljeve babe Ane Obrenović, koja je zajedno sa Mihailom Obrenovićem poginula u Košutnjaku 29. maja 1868. Sahrani su prisustvovala i dva zaverenika, a mrtvima je uskraćeno čak i opelo i spomen-obeležje. U toku 48 sati pobijeno je zvanično 126, nezvanično 200, članova porodice, prijatelja i kumova Obrenovića širom Srbije - priča Jakovljević.
Tek u Prvom svetskom ratu austrougarske vlasti postavile su 1917. ploču, a grob kraljevskog para na kojoj je ćiriličnim slovima zapisano: "Ovde počivaju u miru Božjem Njegovo Kraljevsko Veličanstvo kralj Srbije Aleksandar Obrenović i Njeno Kraljevsko Veličanstvo Kraljica Draga Obrenović, koji poginuše od zlikovačke ruke 29. maja 1903. godine. Vječna im pamjat."
Ostaci kraljevskog para će posle nepunih 40 godina biti otkopani i sahranjeni u kripti novosagrađene crkve sv. Marka jer je ona mala crkva uništena u šestoaprilskom bombardovanju Nemaca.
- Sahranjeni su dole, u podrumu, takoreći. Nikad nisam otišao na njihov grob, niti sam hteo - kaže Jakovljević.
Motivi ovako krvavog zločina ni dan-danas nisu rasvetljeni. Mnogi tvrde da u ovoj tragediji svoje prste imaju špijuni, a da je i sam Apis koji je učestvovao u organizaciji atentata na Franca Ferdinanda i na samog kralja Petra Karađorđevića 1916, iako ga je doveo na vlast, bio špijun. Uloga masona takođe nije mala, smatraju neki istoričari i tvrde da je i Apis bio mason.
Slobodan Jakovljević, jedan od retkih Obrenovića koji su pretekli najkrvaviji obračun sa jednom dinastijom, smatra da je ubistvu kralja Aleksandra kumovala pre svega njihova politika.
- Saradnja sa Austrougarskom i Nemačkom, kojoj su bili skloni Obrenovići, nikako nekim silama nije odgovaralo. Malo ljudi zna da se Miloš, sin gospodar Jevrema Obrenovića, školovao u čuvenoj berlinskoj ratnoj školi i bio pobratim Karlu, rođenom bratu pruskog kralja Vilhelma. Obrenovići nikako nisu bili za stvaranje Jugoslavije, već za balkansku uniju srpskih zemalja sa Bugarskom i Grčkom. Bili su najobrazovaniji srpski vladari - kaže Slobodan Jakovljević.
Beli grad smrti
London je zločin u Beogradu nazvao monstruoznim napadom na instituciju monarhije i monarha, što je podrazumevalo prekid diplomatskih odnosa i povlačenje ambasadora. Isto je učinila i Holandija.
Pariski mediji su pisali: "Atentatom 29. maja, Srbija i njena vojska kompromitovani su zauvek pred Evropom i celim svetom i u slučaju bilo kakve opasnosti njene egzistencije, niko neće ni pomisliti da prstom mrdne u njenu odbranu."
"Tajms" je 12. juna 1903. objavio: "Jedan centralnoazijski kanat, a ne jedan evropski grad, bio bi odgovarajuća pozornica za tako nemilosrdno, a precizno planirano kraljeubistvo. Francuska je videla predsednika, Austrija caricu, a Italija kralja kako padaju od ubica tokom poslednjih deset godina. Ali, ne može se naći paralela u novijoj evropskoj istoriji za takvo istrebljenje naveliko jedne vladajuće porodice i njenih pristalica."
Hilandar i Tesla
|
Engleske novine su zločine nazvale "klanjem na veliko", a u Londonu se pojavila knjiga "Beograd, beli grad smrti", posvećena životu kralja Aleksandra i kraljice Drage. Ovaj naslov je dugo godina bio metafora u engleskom javnom mnjenju za glavni grad Srbije.
Dok se strana štampa zgražavala nad divljaštvom u Beogradu, prestonički žurnali i magazini bili su tribina za veličanje prevrata, ali i za pranje i pravdanje pred građanstvom.
Tako jedan od zaverenika poručnik Mihailo Ristić, objašnjavajući zašto je bračni par Obrenovića masakriran kada je na kraljevom telu izbrojano 30, a na kraljičinom 18 rana od kuršuma navodi: "Ni mi učesnici prevrata nismo znali može li i sa koje strane doći i kontranapad, a bilo je i kolebljivaca. I da bi za sve bila jasna izvesnost da tog kralja zajedno sa kraljicom više nema, ja sam naredio da se njihova tela izbace kroz prozor."
Majski prevrat mnogi nazivaju početkom svih naših muka. A nikad niko nije odgovarao pred zakonom za svirepo ubistvo kralja i kraljice, niti za istrebljenje porodice Obrenović.