Pregovori Beograda i Prištine u martu
Državni sekretar za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je da se početak pregovora Beograda i Prištine može očekivati u martu.
“Mart je mesece u kome se može očekivati prvi sastanak i to će biti sastanak koji neće biti opterećen teškim temama, za koje unapred imamo nekakva rešenja”, rekao je Ivanović.
Ivanović misli da bi Beograd i Priština najpre trebalo da razgovaraju o pitanju nestalih i kidnapovanih, uz napomenu da dve strane moraju da se saglase i o temama o kojima će razgovarati. Prema rečima Ivanovića, pripreme srpske strane za pregovore su svakodnevne, a platfmora je utvrđena.
“Mi smo za razgovor o temama koje smo mi kandidovali apsolutno spremni, ne znamo koje će doći iz Prištine, ali možemo da pogodimo. Ponavljam da se dnevni red utvrđuje dogovorom dve strane”, istakao je Ivanović.
On je napomenuo da srpska strana u predstojećem dijalogu ne sme da iskoči iz ustavnog okvira, kao i onog koji su utvrdile Skupština Srbije i Vlada Srbije.
Ivanović je rekao da je nesumnjivo da su kapaciteti srpske strane veći i da Srbija ima inicijativu, ali da je za uspeh inicijative potrebno da se slože obe strane.
“U velikoj meri uspešnost pregovora zavisi od konstruktivnosti kosovskih Albanaca. U protivnom, mislim da nije svetla budućnost pregovora”, istakao je Ivanović.
Upitan o stavu o učešću kosovskih Srba na predstojećem popisu stanovništva i imovine na Kosovu i Metohiji, Ivanović je rekao da je njegovo mišljenje da oni ne treba da učestvuju u tom popisu.
Srbi, prema njegovim rečima, nisu u prilici da popišu svoju imovinu, zbog čega taj popis može prikazati pogrešne podatke, odnosno biti “feleričan”.
“Međunarodna zajednica godinama izbvegava popis u Bosni i Hercegovini iz razlog što smatra da bi to bila legalizacija etničkog čišćenja. Ja sam za to da se iz istih razloga ni na Kosovu ne sprovede”, rekao je Ivanović.
On je mišljenja da popis treba da naprave sve zemlje bivše SFRJ, izuzev Slovenije koja je u EU, a uključujući i Albaniju.
Takvim popisom bi, smatra Ivanović, uz jedinstvenu metodologiju i upitnik, a uz strog nadzor međunarodne zajednice, bili dobijeni relevantni podaci, koji bi bili od koristi svima u regionu.