Ubistvo noćnog života Beograda
Beograđani će ubuduće u kafićima smeštenim u stambenim zgradama moći da sede samo do ponoći. Takođe, ako rešite da "zablejite" sa društvom na Kalemegdanu, piće ćete morati da kupite najkasnije do 22 sata, jer je prodaja alkohola od deset uveče do šest ujutru zabranjena, odlučila je Skupština Grada Beograda.
Skupština Grada Beograda donela je odluku o skraćenju radnog vremena ugostiteljskih objekata u stambenim zgradama, kojom je predviđeno da njihovo radno vreme bude do ponoći, a petkom i subotom do jedan sat posle ponoći. Odlukom je propisano i da vlasnici kafića isključe muziku u 23 sata, a petkom i subotom u ponoć.
Međutim, neki ugostiteljski objekti, ukoliko se utvrdi da ne uznemiravaju građane, moći će da produže rad na osnovu kriterijuma koje Gradsko veće treba da donese u roku od godinu dana.
Skupština Grada zabranila je i prodaja alkoholnih pića od 22 sata do 6 sati ujutru u prodavnicama, diskontima, kioscima i na benzinskim pumpama.
Novčana kazna za nepoštovanje radnog vremena ugostiteljskih objekata je od 500.000 do milion dinara, a za nepoštovajne zabrane prodaje alkoholnih pića 20.000 dinara. Nadzor nad radom ugostiteljskih objekata obavljaće gradska komunalna inspekcija i komunalna policija.
Predsednik Skupštine Grada Aleksandar Antić je rekao da odluka nije usmerena protiv ugostitelja, već da je cilj da nametne "stroge uslove koje svako mora da ispuni da bi mogao da radi".
"Odlukom otvaramo i mogućnosti da stvorimo jasne uslove da bi neko u perspektivi radio i posle tog vremena", rekao je Antić.
On je naveo da se odluka odnosi na deset gradskih opština iz "užeg gradskog tkiva" dok će, kako je naveo, sedam opština sa šireg gradskog područja same definisati radno vreme, ali u skladu sa današnjom odlukom.
Šef odborničke grupe Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović kritikovao je to što će Gradsko veće u roku od godinu dana propisati kriterijume po kojima će neki ugostiteljski objekti moći da rade i duže jer će, kako je naveo, ti kriterijumi biti nejasni.
"Odlukom se omogućava gradonačelniku i Veću da svojom subjektivnom ocenom nekome daju mogućnost da radi preko određenog vremena, a nekome ne", kazao je Mladenović.