Tadić: DS je nacionalna institucija
Predsednik Demokratske stranke Boris Tadić izjavio je danas, na obeležavanju 21. godišnjice DS-a, da je ta partija nacionalna institucija i da nikada neće odustati od stvaranja slobodne i napredne Srbije.
"Nikada nismo pali a da nismo ustali... Mi ćemo uvek biti tu kada bude najgore, jer to je sudbina i misija DS", rekao je Tadić pošto je predstavljena knjiga o DS koju je priredila poslanica te stranke Gorica Mojović.
Predsednik DS-a i Srbije je dodao da stranka na čijem je čelu nikada nije bila na vlasti u srećna vremena, ali da njeni članovi, bez obzira na to, treba uvek da budu tu kada je potrebno.
Tadić je dodao da je bivši premijer i predsednik DS-a Zoran Đinđić ubijen zbog ideje na kojoj je ta stranka nastala, a da su i drugi predsednici DS-a rizikovali svoje živote i slobodu. On je ocenio da na političkoj sceni Srbije nema previše političara koji su bili spremni na najveće žrtve zbog svojih ideja, kao oni iz DS-a.
Tadić je apelovao da se Demokratskoj stranci ne priključuju ljudi koji očekuju da nešto dobiju članstvom u toj organizaciji već oni koji su spremni da preuzmu rizik i da vredno rade u teškim vremenima.
Rekao je da se svet danas suočava sa sudarom novih ideja i velikim promenama, da se mnogi pitaju kako treba da se postavi jedna mala zemlja kao što je Srbija, i da je zato važno da Srbija kreira svoj plan za neposrednu budućnost.
"DS mora da pridobije intelektulace, misleće ljude i gradjane u kreiranju planova kako da se Srbija snadje u tom svetu", rekao je Tadić i dodao da je nacrt Strategije Srbija 2020. "napadnut i pre nego što je ugledao svetlost dana".
Tadić je, međutim, rekao da Strategija do 2020. godine ne treba da bude stranački već državni dokument, jer samo ako država napravi jasan plan razvoja za drugu deceniju 21. veka može da očekuje da će obezbediti sigurnost za svoje građane.
On je podsetio na razvoj DS-a od osnivanja, ali i dodao da je ta stranka samo formalno osnovana 3. februara 1990. godine, a da je ideja slobode, ljudskih prava i demokratije živela neprestano u periodu posle Drugog svetskog rata. Tadić je podsetio da su u obnavljanju DS-a učestvovali Dragoljub Mićunović, Zoran Đinđić, ali i Vojislav Koštunica, Gojko Đogo, Kosta Čavoški, Vladimir Gligorov, Marko Janković, Borislav Pekić, Milovan Danojlić i mnogi drugi.
"Oni su možda imali različite političke ideje, ali su svi želeli da se obnovi sloboda političkog života. Sada je, po izveštaju organizacije Fridom haus, Srbija slobodna zemlja, a tada smo o tome mogli samo da sanjamo", rekao je Tadić.
Svečanosti, koja je održana u prostorijama DS-a u Krunskoj ulici u Beogradu, prisustvovali su premijer Mirko Cvetković i ministri Vlade Srbije izabrani na predlog DS. Odlomke iz knjige čitali su umetnici Đurđija Cvetić i Svetozar Cvetković.
"DS je nacionalna srpska institucija"
Govoreći o knjizi, Gorica Mojović je rekla da ona služi da spreči da se zaboravi šta se sve događalo u Srbiji u protekle dve decenije.
"DS je nacionalna srpska institucija, i nadam se da će ova knjiga to pokazati... Knjiga ne treba da bude kraj priče o stranci koja je uticala i uticaće na Srbiju, već svedočanstvo da smo nešto uradili i da svoje živote nismo protraćili", rekla je ona.
DS je osnovana 3. februara 1990. u Beogradu i promovisala se kao nastavljač stranke Ljubomira Davidovića, koja je osnovana 1919. godine. Prvi predsednik DS bio je Dragoljub Mićunović, koji je 29. januara 1994. na skupštini stranke podneo ostavku, a na njegovo mesto izabran je tadašnji predsednik Izvršnog odbora Zoran Đinđić.
Od 12. marta 2003. kada je Đinđić ubijen, funkciju predsednika DS vršio je Zoran Živković do izborne skupštine 22. februara 2004. kada je za lidera DS izabran Boris Tadić. Boris Tadić, koji je i predsednik Srbije, je na tu funkciju prvi put izabran 2004. a drugi put 2008. godine.