Ban Ki Mun ćuti o zločinima Albanaca
U Udruženju porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji, koje deluje u Beogradu, ni posle tri godine od obraćanja generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ban Ki Munu, još ne znaju ko će preispitati navode iz knjige Karle del Ponte "Lov, ja i ratni zločinci" i izveštaj specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija.
Predsednica ovog Udruženja Verica Tomanović naglašava da porodice žrtava terora albanskih ekstremista i dalje sa neizvesnošću očekuju svaki novi dan da saznaju istinu o svojim najmilijima. Istina je jedino što ih u ovom trenutku zanima: da se nasilno odvedeni vrate svojoj kući, a ako su ubijeni, njihovi zemni ostaci pronađu, identifikuju i predaju porodicama da ih dostojno sahrane.
Ne reaguje ni Crveni krst
|
Verica Tomanović je uverena da je izveštaj Dika Martija potpun, naglašavjući da ostavlja sliku veoma ozbiljnog analitičara, koji je u dužem periodu detaljno obrađivao nastali problem u vezi sa kidnapovanim i nestalim licima na Kosovu i Metohiji.
Ona, međutim, smatra da postoje i dalje oni koji ne žele da se konačno reši ovaj problem, pa možda i nastojanja da se prolongira ispitivanje. Ipak, veruje da će specijalni izvestilac Marti naći pravo rešenje da se sva saznanja do kojih je došao na pravi način provere.
Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji apeluje, pošto je misija Ujedinjenih nacija bila u južnoj srpskoj pokrajini u vreme kad se sve to dešavalo, da ispuni svoju obavezu tako što će formirati komisiju za nadgledanje i preispitivanje svih navoda datih u izveštaju Martija.
On i sam smatra da se ovim problemom ne može baviti Euleks, već nezavisna međunarodna komisija. Razlog za to treba potražiti i u činjenici da je Euleks bio veoma spor u potrazi za kidnapovanima i nestalima, pogotovo za počiniocima teških zločina nad bespomoćnim ljudima.
Proces ekshumacije i identifikacije žrtava je jako spor što se pravda i neadekvatnim i neprihvatljivim razlozima i još uvek nije poznata sudbina 520 osoba, upozoravaju u Udruženju.
- Mi podržavamo akciju gospodina Martija da se, u interesu svih nas koji smo izgubili svoje najmilije bez obzira na veru i nacionalnost, dođe do prave istine - podvlači Verica Tomanović.
- Znamo da je bol majki jednak kod svih naroda, da svaka majka traži svoje dete istom snagom i ljubavlju i da je s toga ta borba za pravdu i istinu danas jako važna. Napomenula bih da smo nakon objavljivanja knjige Karle del Ponte aprila 2008. godine, preko naših institucija koje rade pri Ujedinjenim nacijama, uputili pismo generalnom sekretaru Ban Ki Munu. Zamolili smo, da u sklopu svojih ingerencija i mogućnosti, preduzme mere kako bi se proverili navodi iz knjige "Lov, ja i ratni zločinci".
Gluvi i na nalaze Amnestija
|
Verica Tomanović ističe da je formiranjem ilegalnih pritvornih centara u Republici Albaniji i trgovinom ljudskim organima, zatim nasilnim hapšenjima, otmicama i nestankom velikog broja ljudi, teško prekršena Ženevska konvencija. To je i bio razlog što je Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji uputilo zahtev Ban Ki Munu da na osnovu međunarodnih akata, naredi, oformi i hitno uputi istražnu komisiju svetske organizacije sa ciljem da istraži navode optužbi.
- Mandat istražne komisije, koju može da imenuje generalni sekretar UN, obuhvata i nadgledanje istrage pokrenute od strane tužilaštva u datoj državi, nadgledanje ili samostalno obavljanje forenzičkih analiza i postupaka, uvid u dosijea, dokumentaciju i druga pisana dokumenta sačinjena od nadležnih državnih organa - objašnjava Verica Tomanović.