"Otišao sam jer sam počeo da smetam"
"Ovde više nije bitno šta je ko uradio već kako to izgleda u javnosti i shvatio sam da moj ostanak na funkciji smeta rezultatima u zdravstvu", rekao je ministar zdravlja u ostavci Tomica Milosavljević. "Duboko lični razlog" zbog kojeg je podneo ostavku je zapravo osećanje usamljenosti u onome što radi, kaže Milosavljević.
Ministar zdravlja u ostavci Tomica Milosavljević kaže da je napustio funkciju kada je uvideo da je postao smetnja ostvarenim rezultatima u zdravstvu. Kaže da mu jako smeta to što u Srbiji više nije bitno ko je šta uradio, već kakva se o tome slika stvara u javnosti. Milosavljević objašnjava i koji je to "duboko lični razlog" zbog kog je podneo ostavku.
"Razlog ostavke jeste duboko lični. Zato što je moja stvar, duboko lična, to što sam se osetio potpuno usamljeno! Osetio sam da posle svih ovih godina javna slika postaje mnogo više stvoreni utisak, a ne činjenica i istina! Atmosfera linča, minimiziranja većine rezultata, svesnog prikrivanja istine za mene je postala uvredljiva. Shvatio sam i da istrajavanjem na ovom mestu počinjem da smetam čak i ostvarenim rezultatima. I zaista želim da se vratim svojoj profesiji u većoj meri i da pokažem da je moguće samoincijativno otići iz politike, a da za to ne postoji neposredan povod", kaže Milosavljević.
Ne bih ponovo bio ministar
|
Za odluku da ode na operaciju u Minhen ministar zdravlja kaže da je svestan da je politički neodbranjiva, ali da je istovrmeno njegovo ljudsko pravo i obaveza prema sebi i porodici. Kaže da bi u istim okolnostima ponovo to uradio.
"Kad je došlo do komplikacije koja je zahtevala hitnu operaciju, zaista sticajem okolnosti, prijatelj i kolega ponudio mi je pomoć i intervenciju, koju u Srbiji tada nisam mogao da imam, što mi je potvrđeno od kolega ovde. Doneo sam odluku da novcem porodice i bez opterećenja bilo koga to uradim u Minhenu. Zahvaljujući kolegijalnosti platio sam tri puta manju cenu od regularne i vratio se na posao bez bolovanja odmah posle majskih praznika. Uveren sam da je ta odluka, politički potpuno neodbranjiva, u stvari bila moje ljudsko pravo i obaveza prema sebi i porodici da uradim najbolje za svoje zdravlje. Kritikovali su me neki profesori koji predaju na našem univerzitetu, a koji su svoju decu poslali da se školuju u inostranstvu! I šta sam posle toga uradio kao ministar? Između ostalog i to da mladi doktori odu u inostranstvo i nauče minimalnije invazivne metode koje će sprovoditi ovde. Razumem složenost ove epizode, ali ne i ostrašćenost ni atmosferu linča koja je preovladavala. U onim okolnostima učinio bih isto", objašnjava Milosavljević.
Smatra da je u javnosti o zdravstvu i lekarima kreirana pogrešna slika kojom se namerno skretala pažnja sa problema u drugim segmentima društva "koji su mnogo bolniji i očigledniji".
"Očekivana dužina života na rođenju je veća, smrtnost odojčadi i dece do pet godina u stalnom je opadanju, prepolovljena je smrtnost od infarkta u intenzivnim negama, smanjeno obolevanje od tuberkuloze, 1.000 vantelesnih oplodnji godišnje na teret države, 50.000 žena od 45 do 69 godina pregledano je mamografima u okviru skrining i nacionalnog programa 'Srbija protiv raka'... Prvi put u istoriji četrdeset puta je povećan broj ugrađenih stentova u srčane krvne sudove, nijedna lista čekanja nije produžena - sve su skraćene, a neke ukinute (pejsmejkeri). Svaki okrug ima skener, svaki univerzitetski centar magnetnu rezonancu, u Kliničkom centru u Beogradu zatvoreno je 17 toplana na ugalj i mazut koje su bile najveći zagađivač. Osnovane su komore, uvedene licence, zaštita prava pacijenata, doneti svi sistemski zakoni, unapređena transplantacija organa, nije zaboravljena nijedna oblast, nijedan grad ni selo. Nijedan dom zdravlja više ne liči na napuštenu zgradu. Vreme je moj najbolji sudija", tvrdi Tomica Milosavljević.