Kako je nosač kofera postao direktor
Netipični sin tipičnih srpskih gastarbajtera sa 15 godina otvarao vrata hotela u Beču, a posle usavršavanja u Australiji, Americi i Kini postao generalni direktor Ric-Karltona u Berlinu
Nije dovoljno da voliš posao i da voliš ljude - potrebno je da želiš da pomeraš planine, životni je moto Roberta Petrovića, generalnog direktora berlinskog hotela Ric-Karltona, čija životna priča nadmašuje zastarele holivudske bajke o peračima tanjira koji su postali milioneri.
Posle dve decenije staža u hotelijerstvu i ugostiteljstvu, ovaj 36-godišnjak je prošle godine postao najmlađi generalni direktor u luksuznom lancu Ric-Karlton hotela, dok drugi na to mesto stignu tek sa 45 ili 50 godina.
Pohvale šefu
|
Već na prvi pogled Robert Petrović poseduje sve što je potrebno za uspeh: dobre manire, komunikativnost, energičnost, besprekorno odelo i kravatu.
- Sve to ništa ne vredi ako nemaš srce i ljubavi za ono što radiš i želiš - ističe Robert.
Slobodan dan jednom godišnje
Netipični sin tipičnih srpskih gastarbajtera, koji su 1970. godine stigli u Beč, kao i mnogi drugi iz tih krajeva (otac je rodom iz sela Jasenova kod Despotovca, a majka iz sela Subotice kod Svilajnca), Robert je upoznao i teže strane migrantskog života. Otac mu je otišao u penziju kao školski domar, a majka je za života radila kao čistačica.
Hteo je da postane glumac, čemu se otac usprotivio uz reči: "Bolje bi bilo da ideš u konobare i radiš nešto normalno".
- Tako sam sa 15 godina počeo da radim kao paž u bečkom hotelu Bristol - otvarao sam vrata i nosio kofere. Zaista sam uživao u tom poslu. Imao sam dobar bakšiš i mnogo devojaka - priseća se uz osmeh.
Svetske zvezde najbolji gosti
|
Kada danas nekome ispriča kako je počeo, mnogi misle da je reč o vicu ili o dobro smišljenom marketingu. Imao je samo 21 godinu kada je proglašen za najmlađeg menadžera u Evropi. Tadašnji direktor mu je rekao: "Roberte, ako hoćeš da ideš dalje, moraš da učiš školu jer imaš samo zanat".
Prva stanica na tom putu napredovanja bila mu je Sidnej, gde je u hotelu Šeraton park radio kao supervizor u restoranu i uporedo studirao.
- Tokom cele godine sam imao jedan jedini slobodan dan, jer sam morao da radim i tako finansiram studije.
Onda je došla na red Amerika i poslovi u San Dijegu, Njujorku, Vašingtonu. Na Kornel univerzitetu stekao je diplomu strateškog menadžera.
Vratio se u Beč i sa 27 godina postao je direktor ekonomskog sektora u hotelu ANA Grand, a 2003. usledio je poziv iz Ric-Karltona u Volfzburgu.
Želja da proširi granice saznanja i iskustva odvela ga je u Kinu. Za taj boravak ga vežu lepe uspomene, posebno se rado seća godinu i po dana provedenih u Saniji na ostrvu Hajnan, koje zovu i kineskim Havajima. Tamo je bio direktor najvećeg Ric-Karltona na svetu sa 453 sobe i 1.200 zaposlenih. I konačno, u aprilu prošle godine postavljen je za generalnog direktora u Berlinu.
Porodica preča od titula
- Sve je to relativno. Možeš da budeš najbolji generalni direktor u zemljama i gradovima za koje niko ne zna, ali kada si u Berlinu ili Njujorku, to je nešto sasvim drugo - priznaje Robert, koji je postao i medijska zvezda zbog svoje vanserijske karijere, ali i uspešnih inovacija u poslu.
Tako je u restoranu Debros, u sastavu Ric-Karltona, za godinu dana Robertove "vladavine" broj gostiju povećan za 20.000, a broj rezervacija u hotelu za osam odsto.
Da li je bilo teško da proteklih godina nosi srpsko prezime? Smeje se i kaže da ni danas nije lako biti Srbin, ali to mu nije bila prepreka. Ništa nije moglo da ga zaustavi na stazi uspeha:
Jugoslovenski brak
|
- Srećan sam što imam balkansko srce i što sam uzeo najbolje od naših ljudi i drugih naroda sa kojima sam živeo.
Robertu su sada otvorena sva vrata, što pokazuje i nedavna ponuda za mesto potpredsednika kompanije. U njemu je, međutim, proradilo isto ono balkansko srce.
- Ne želim da viđam porodicu samo subotom i nedeljom, hoću da moj otac i moj tast i moja rođena sestra mogu da gledaju moje dete kako raste. To mi je mnogo važnije nego da imam još više moći, para ili titula.
Jedva čeka da mu dvoipogodišnji sin Robert junior poraste da može da ga vodi na pecanje. Kad riba zagrize, proradi mu adrenalin, kaže, ali ne voli da je jede, nego je lepo izvadi, poljubi, slika i ponovo baci u vodu. Tako će svom prvencu da pokaže prvu lekciju o izazovima u životu.