Neki bi da povuku priznanje nezavisnosti Kosmeta
Izveštaj Dika Martija o trgovini organima otetih Srba sa Kosova i Metohije pokrenuo je inicijative u nekim državama za povlačenje priznanja nezavisnosti KiM.
Pre samo nekoliko dana, lider crnogorske opozicione Nove srpske demokratije najavio je inicijativu za opoziv odluke o priznavanju kosmetske nezavisnosti.
Slobodarska partija Austrije, najuticajnija austrijska opoziciona stranka, zatražila je sredinom decembra prošle godine da Beč hitno povuče odluku o priznavanju nezavisnosti Kosova i Metohije. Njen lider Hajnc-Kristijan Štrahe zatražio je i da Tači hitno bude izručen Haškom sudu.
Nedavno je protest Prištini zbog trgovine organima kidnapovanih Srba i kosmetskih Albanaca stigao i iz švajcarskog ministarstva spoljnih poslova. Zbog izveštaja, koji je u međuvremenu u Savetu Evrope usvojen u formi rezolucije, u spoljnopolitičkoj komisiji parlamenta u Bernu vodi se rasprava o tome da li je Švajcarska prenaglila priznajući nezavisnost Kosmeta među prvim državama sveta?
"U slučaju da se optužbe evropskog poslanika Dika Martija ispostave kao tačne, ne preostaje nam ništa drugo nego da povučemo priznanje nezavisnosti", rekao je poslanik švajcarske narodne stranke SVP Kristof Mergeli.
Čak su se i među Britancima, čvrstim zagovornicima kosmetske nezavisnosti, pojavili glasovi koji govore drugačije.
"Evropa je stvorila propalu državu Kosovo, koju vode gangsteri i kriminalci", rekao je Majk Henkok, poslanik britanskih liberalnih demokrata.
O povlačenju priznanja se pre dve godine govorilo i u češkom parlamentu. Vlada Mireka Topolaneka, kojoj je izglasano nepoverenje, priznala je nezavisnost Kosmeta, uprkos protivljenju većine stranaka i predsednika Vaclava Klausa, koji je javno rekao da se stidi odluke vlade. Prva zemlja koja je priznala Kosovo i Metohiju bila je Kostarika, ali je ministar spoljnih poslova te zemlje najavio povlačenje te odluke.