Niko ne može da ospori Martija
"Nećemo dozvoliti da se ublaži i promeni suština rezolucije nastale na osnovu izveštaja o trgovini organima", rekao je za "Vesti" Miloš Aligrudić, član Demokratske stranke Srbije i srpske delegacije u Savetu Evrope.
Delegacija Srbije očekuje da se na današnjem zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope usvoji izveštaj Dika Martija.
Iako će nastupati u skladu sa svojim stranačkim stavovima, članovi srpske delegacije jedinstveni su da spreče usvajanje amandmana koji bi mogli da ublaže ili suštinski izmene izveštaj specijalnog izvestioca SE.
Miloš Aligrudić za "Vesti" kaže da su parlamentarci u Strazburu zgroženi sadržajem ovog dokumenta i da o njemu najviše govore liberali i socijalisti.
Osporavanje mandata srpskoj delegaciji ocenjuje kao strašno, i podvlači da do zasedanja Skupštine Srbije neće moći da učestvuje u radu nijednog odbora, pa ni onih na kojima će se govoriti o Kosmetu.
Kako će u Strazburu nastupati srpska delegacija?
- Mi ćemo pričati ono što govorimo i u Beogradu. Neće biti razlike u tome. Podržaću ovaj pisani izveštaj, i naravno dovešću to u vezu sa nezavisnošću Kosova. Ostali će govoriti u skladu sa svojom stranačkom politikom. Naravno, svi ćemo podržati tekst rezolucije kakav jeste sada, i zalagati se za istragu.
Svesni smo da ovaj dokument nema obavezujuću snagu, ali nećemo dozvoliti da on bude izmenjen. Lako se može dogoditi da se određenim amandmanima pokuša da se ublaži i promeni suština rezolucije nastale na osnovu Martijevog izveštaja, ali mi ćemo biti protiv toga. Lobiraćemo da se takvi amandmani ne usvoje.
Neverovatno
Kako komentarišete to što su srpskoj delegaciji osporeni mandati?
I to sve zato da bi se uštedelo 700 ili 800 evra koliko košta slanje sekretara na sastanak Komiteta. Da smo ga poslali znali bismo za nove uslove za mandate, ali nismo, i evo do čega je to dovelo. |
Kako reaguju parlamentarci iz drugih država na izveštaj Martija?
- Ono što sam do sada čuo je da su ljudi uglavnom zgroženi. Prosto ne mogu da veruju šta tu sve piše. Oni koji su pomagali Albancima u stvaranju nezavisne države uglavnom ćute i ništa ne komentarišu.
Ko najviše govori o njemu?
- Mislim da su to liberali i socijalisti. Međutim, i ostale grupe su za podršku ovoj rezoluciji. Zato nema razloga da se ovaj dokument ne usvoji. Važno je samo da se ne oslabi amandmanima.
Da li vas je neko od stranih parlamentaraca posebno iznenadio, recimo promenom svog stava?
- Jeste, ali to nije bilo sada, već na sednici u Parizu. Predsednik odbora za unutrašnja pitanja u austrijskom parlamentu je tada oštro napao predstavnike iz Prištine, jer je bio nezadovoljan njihovim izlaganjem. Oni su govorili da je tamo sve idealno, zbog čega je kolega iz Austrije protestovao, i rekao da su sami odgovorni za stanje u kome se nalaze.
Dodao je da im je ukazano poverenje da naprave državu, a ne svoju malu interesnu zonu, da je njegova partija bila za nezavisno Kosovo, ali da je pitanje da li su uradili pravu stvar. Iskreno, iznenadilo me je tada da nije bilo reakcija, naročito onih koji uvek podržavaju Kosovo.