Pomen žrtvama "Novosadske racije"
Na Keju žrtava racije u Novom Sadu danas je služen pomen žrtvama "Novosadske racije", kada su mađarski fašisti, januara 1942. godine, ubili između 1.300 i 1.700 Srba, Jevreja i Roma.
Pomen je služio episkop bački Irinej, uz sasluženje episkopa jegarskog Porfirija, kao i sveštenstva Eparhije bačke i Srpske pravoslavne crkve. Episkop bački Irinej rekao je da zločince, koji su počinili ove monsturozne zločine nad jevrejskim, srpskim i romskim narodom, izjeda večna griža savest.
"To je najveća kazna i za Šandora Kepira, koji je naređivao stravične zločine nad nedužnim ljudima u zloglasnoj Novosadskoj raciji. On u dubokoj starosti, ali kao slobodan čovek stanuje u Budimpešti i to, da ironija bude veća, preko puta jevrejske sinagoge. Mada deluje hladnokrvno, samo Kepiro zna, kako je živeti s neuspavljivim crvom koji razara samo dno njegove duše", rekao je episkop Irinej.
Govoreći o zločinačkoj invaziji na Srbiju i srpski narod 1999. godine, episkop Irinej je rekao da griža savesti ne da mira ni duši jednog od glavnih vinovnika ove invazije, koji je nedavno priznao, da su NATO i njegovi saveznici svesno doneli plan da se udvostruče civilne žrtve kako bi Srbiju bacili na kolena.
"Odluka o stradanju srpskih civila i dece, dakle nije bila kolateralna, niti bilo koja druga greška, kako su ranije govorili planeri invazije. Ta odluka bila je deo zločinačkog plana da se uništi srpski narod", istakao je episkop Irinej.
U ime Jevrejske crkve pomen je služio vrhovni rabin Srbije Isak Asiel, koji je naglasio da je u dane činjenja zločina nad nedužnim ljudima u Novom Sadu temperatura vazduha iznosila minus 41 stepen Celzijusa.
"Zločinci su ljude do gola skidali, ubijali i bacali po ledu Dunava. I pticu bi bila sramota da preleti to novosadsko stratiše, da se svi ti zločini nad nedužnim ljudima mogu sagledati i zamisliti iz ptičije perspektive", istakao je rabin.
Po završetku pomena, u svečanoj dvorani ogranka Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) u Novom Sadu otvorena je izložba slika i ličnih predmeta Bogdana Šuputa, istaknutog umetnika nastradalog u "Novosadskoj raciji".
Današnji pomen zajedno su organizovali Eparhija bačka i Jevrjeska opština u Novom Sadu. Ispred spomenika "Porodica“ komemorativni sukp je povodom "Novosadske racije" pre dva dana organizovao i grad Novi Sad.
Mađarske okupacione vlasti su u stravičnoj akciji nazvanoj "Novosadska racija" od 21. do 23. januara, 1942. godine, pobile u gradu i okolini između 1.300 i 1.700 nevinih civila, čija je jedina krivica bila što su rođeni kao Srbi, Jevreji i Romi. Tokom januara te godine u istoj krvavoj akciji mađarskih fašista na području južne Bačke stradalo je više od 4.000 nevinih ljudi mahom srpske nacionalnosti.