Elektronske sednice Skupštine Srbije?
Završetak prve faze uvođenja "e-parlamenta" očekuje se do kraja 2011. godine i od tada bi sednice republičkog parlamenta mogle da budu održavane u elektronskoj formi, izjavio je predsednik Administrativnog odbora Skupštine Srbije Nenad Konstantinović.
"Pokušaćemo da makar prva faza projekta 'e-parlamenta' bude završena do kraja ove godine, kada bi trebalo da imamo elektronske sednice parlamenta i elektronsku pisarnicu. Zakoni bi iz Vlade Srbije dolazili u elektronskom obliku, tako prolazili kroz parlament i tako i izlazili iz skupštine prema predsedniku Republike", rekao je Konstantinović.
Uvođenje "e-parlamenta" će, prema Konstantinovićevim rečima, poboljšati kvalitet rada republičkog parlamenta, ali i omogućiti velike uštede u štampanju materijala, ali i kada je reč o prekovremenom radu stručnih skupštinskih službi, koji je do sada bio neophodan zbog velikog obima posla.
Konstantinović je objasnio da će "e-parlament" svim poslanicima omogućiti da budu obavešteni o svemu što se događa na sednici, budući da će tekstovi zakona i amandmana u potpunosti biti u elektronskoj formi, a da će isti sistem biti primenjivan i u radu skupštinskih odbora.
Primena takvog načina rada omogući će i građanima potpuni uvid u rad republičkog parlamenta, pa će tako moći da vide svaki zakon kada uđe i izađe iz procedure, svaki amandman, a moći će da sugerišu poslanicima na koji način da menjaju zakon, što će, smatra Konstantinović, predstavljati, na neki način, javnu debatu.
Konstantinović je najavio da će u okviru reforme parlamenta u 2011. godini težište rada sa plenuma biti prebačeno na raspravu u skupštinskim odborima, a da će iz skupštinskog budžeta biti izdvojena sredstva za angažovanje stručne pomoći, ekonomskih i pravnih konsultanata.
Podsećajući da je nedostatak takvih ljudi u skupštinskim odborima bila primedba Evropske komisije u izveštaju o napretku Srbije ka EU, predsednik Administrativnog odbora je najavio da će odbori imati mnogo veću stručnu pomoć, nego što je to do sada bio slučaj.
"Nemamo mogućnost da svakom poslaniku to omogućimo, kao što je to u nekim evropskim parlamentima, ali smo zato u skupštinski budžet stavili mogucnost da odbori angažuju konsultante po određenoj temi, a koji će poslanicima pomoći u pripremi za raspravu na stručnom nivou", rekao je Konstantinović.
Pored izdvajanja za opremu "e-parlamenta", Konstantinović je najavio da će iz skupštinskog budžeta za 2011. godinu znatna sredstva biti izdvojena i za televizijske prenose skupštinskih aktivnosti - 80 miliona dinara.
"U 2011. godini trebalo bi da izađe i tender za parlamentarni kanal koji bi se razlikovao od pukog prenošenja skupštinskih zasedanja, što sada imamo", naveo je Konstantinović.