Krajnji čas za spas imovine
Srbija od donatorske konferencije na kojoj treba da bude sakupljen novac za rešavanje stambenih problema izbeglica iz Hrvatske neće dobiti ni dinar, jer to pitanje treba da reši Zagreb, a ne Beograd. Nešto što je oduzeto u Hrvatskoj, ne može da bude nadoknađeno u Srbiji, kaže za "Vesti" Vladimir Cucić, komesar za izbeglice u Vladi Srbije.
Nedavno ste najavili kraj izbegličke krize i osnivanje posebnog fonda za rešavanje stambenih problema izbeglica, šta se dešava?
- Nisam uopšte toliki optimista. To su želje, nije realnost. Imali smo neke najave iz međunarodne zajednice, pa je tako došlo do te ishitrene vesti. Daleko smo još uvek od pravljenja fonda.
Bez koliko su stanova ostali izbegli Srbi iz Hrvatske?
- Teško mi je da preciziram.
Najavili ste da će im to biti kompenzovano?
- Siguran sam da hoće, o tome su poslednji put razgovarali srpski i hrvatski predsednik Boris Tadić i Ivo Josipović.
Peticija nije rešenje
|
Koliko ljudi realno može da dobije stanove nazad?
- U narednih nekoliko dana očekujem da Hrvatska otvori novi rok za podnošenje zahteva. Stanovi mogu biti vraćeni, ali samo po kriterijumu stvarne tržišne vrednosti. Ne može se očekivati da, ukoliko je neko imao stan u Lapcu, dobije stan iste kvadrature u Beogradu gde sada živi. Ukoliko budu realni, verujem da će većina izbeglih Srba ostvariti svoja prava.
Mislite li da će se Hrvatska sa tim složiti?
- Verujem da hoće. Međunarodna zajednica insistira na tome da se problem što pre reši.
Očekujete li da će neki novac stići i nakon međunarodne donatorske konferencije?
- Srbija od donatorske konferencije neće dobiti ni dinar, jer to pitanje
treba da reši Hrvatska. Nešto što je oduzeto u Hrvatskoj, ne može da bude nadoknađeno u Srbiji.
Jel' izvesno da će se tako nešto uskoro dogoditi?
- Ovo je poslednja prilika da oni Srbi iz Hrvatske koji možda nisu podneli zahteve za povrat stanova, to sada urade. Sve će se raditi po ubrzanoj proceduri, jer se Hrvatska nada da će vrlo brzo biti članica Evropske unije.
Hrvatska se nije previše obazirala ni na druga prava Srba, na primer na penzije, zašto mislite da će sada biti drugačije?
- Od decembra 1991. do decembra 1998, oko 40.000 izbeglih Srba nije primalo penzije, uz obrazloženje da su bili isplaćivani iz parafonda bivše RSK. To nije tačno. Nadam se da se situacija promenila, da pritisak zapada na Hrvatsku ubrzava proces rešavanja svih ovih problema.
Ključ u kolektivne centre
|