Evropa menja sliku o nama
Na jučerašnjem zasedanju poslanici Evropskog parlamenta prvi put su istakli da su i Srbi bili žrtve u ratu devedesetih i da su imali daleko najveći broj izbeglica. Očigledno je izveštaj sepcijalnog izaslanika Saveta Evrope Dika Martija ostavio utisak na parlamentarce bar kada je reč o sukobima i žrtvama na Kosmetu.
Državni sekretar za KiM Oliver Ivanović kaže da su za lošu sliku o Srbima kriva tadašnja politika, međunarodna zajednica koje je žmurela na zločine druge strane, kao i Albanci koji su neumorno lobirali u svoju korist.
Dobrodošao zaokret
|
Martijev izveštaj imao je veliki efekat na javnost. On menja sliku o Srbima kao jedinim zločincima?
- Rekao bih pre da menja sliku o Albancima. Prema Srbima je godinama unazad primenjivan nasleđeni odnos od 1999. godine, gde je takođe propaganda Albanaca bila jača, i gde su Srbi bili krivi za sve i jedini odgovorni za ono što im se dešava. To je kliše u kome su žrtve same odgovorne za nesreću koja ih je zadesila. Za to je odgovoran i loš pristup međunarodne zajednice, koja je trebalo da podjednako zaštiti sve.
Sve više diplomata, počev od ambasadora SAD u Prištini Kristofera Dela, poziva da se na Kosovu formira vlada "čistih ruku", bez onih koji su umešani u kriminalne radnje.
- Nisam siguran da su oni mislili da bi trebalo da se isključe sve one političke figure koje bismo i mi isključili. Verujem da su pre svega mislili na one protiv kojih je pokrenuta istraga, koji su bili u kosovskoj vladi, a optuženi su za zloupotrebe položaja, korupciju i slično.
Nema istrage protiv Hašima Tačija. Hoće li Beograd sa Prištinom u pregovore, pre nego što se protiv njega pokrene ikakva istraga?
- Ne možemo da biramo sagovornike. I upravo da bismo to izbegli pregovori su svedeni na čisto tehnički nivo, bez ijednog ministra ili državnog sekretara. Moramo da razgovaramo. A, kada je reč o Tačiju, mislim da se on ne može spasiti. On je, takođe, produkt jednog vremena, politike... Sada ga sve više ljudi izbegava i zaobilazi.
Osporavanje srpskih automobilskih oznaka je napravilo veliki problem.
- Takva politika je nesprovodiva. I sama činjenica da oko 20.000 automobila na KiM ima srpske oznake svedoči koliko je to teško da se sprovede. Mislim da će morati da se nađe neko kompromisno rešenje i da stvarno ovo nema smisla. Srbija nije nikoga provocirala, a odluka o promeni tablica je doneta pre dve godine i odnosi se na čitavu teritoriju Republike Srbije, uključujući i Kosovo.
Kažete nesprovodiva, ali se ipak sprovodi.
- Verujem da iza tog stoje dnevno politički motivi i da se bez potrebe podižu tenziju. Posledice mogu biti jako ozbiljne i zato apelujem na uzdržanost i da se situacija smiri. Predstoje nam pregovori, i nema razloga da sada ulazimo u problem i da ga rešavamo uz tenzije.