Đelić: Istorijski kompromis sa Albancima
Potpredsednik Vlade Srbije Boržidar Đelić poručio je da je Srbija spremna da "neumorno" radi sa Prištinom i evropskim partnerima kako bi se postigao istorijski kompromis sa Albancima na Kosmetu i omogućila evropska budućnost za sve građane Zapadnog Balkana.
"Srbija neće nikada priznati jednoglasno proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije", rekao je Đelić obraćajući se Komitetu Evropskog parlamenta za spoljne poslove.
On se osvrnuo na nedavni izveštaj izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosmetu. "Srbija traži istinu i pravdu i mi ćemo raditi sa svima onima koji zastupaju te ciljeve. Kao članica SE, Srbija će se u potpunosti pridržavati rezolucije, koja se očekuje da će biti usvojena u Parlamentarnoj skupštini SE 25. januara", naveo je Đelić.
Đelić je istakao da je Srbija spremna da razgovara sa svim legitimnim predstavnicima Prištine, kao učesnicima u predstojećem dijalogu. "To je naš stav, bez obzira na mogući dalji razvoj u SE ili bilo kojoj drugoj međunarodnoj organizaciji ili jurisdikciji", predočio je Đelić.
Tokom predstojećeg dijaloga sa Prištinom, najavio je Đelić, potrudićemo se da rešimo nekoliko otvorenih pitanja vezanih za regionalnu saradnju, kao što su carinski pečati Kosova i predstavljanje u regionalnim forumima.
"Nije nam ni namera, ni interes da isključimo Kosmet iz trgovinskih odnosa ili regionalne saradnje. Međutim, rešenja koja impliciraju direktno ili indirektno priznanje Kosova, ostaju neprihvatljiva za Srbiju", upozorio je Đelić.
Nema entuzijazma za širenje EU
Đelić je rekao da Srbija u ovoj godini preuzima ulogu predsedavajućeg u nekoliko regionalnih inicijativa, kao što su Proces saradnje u jugoistočnoj Evropi, Centralnoevropska inicijativa i Jadransko-jonska inicijativa.
"Iskoristućemo ovu priliko da dalje ojačamo i produbimo regionalnu saradnju u oblasti Zapadnog Balkana", rekao je Đelić.
On je ukazao i da trenutno, u okviru EU, nema entuzijazma da se ubrza proširenje, ali je upozorio na postoji rizik da evropska agenda na Zapadnom Balkanu i Srbiji bude marginalizovana, ukoliko se ne bude materijalozovala dovoljno brzo.
Status kandidata i datum početka pregovora
Ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u Evropskom parlamentu i usvajanje rezolucije o Srbiji doprineće ostvarenju cilja Srbije za 2011. godinu da dobije statusa kandidata, kao i datuma za početak pregovora za članstvo u proleće 2012. godine, izjavio je večeras u Strazburu potpredsednik Vlade Srbije Boržidar Đelić.
On je, rekao da je ponosan što je davanje odgovora na Upitnik Evropske komisije završeno u roku od šest nedelja.
On je istakao da je taj transparentni postupak obuhvatio sve parlamentarne grupe, društvene partnere, spoljne stručne saradnike i građansko društvo. "Predaćemo odgovore evropskom komesaru Štefanu Fileu 31. januara u Briselu. Očekujemo da damo odgovore na dodatna pitanja i da ugostimo misije stručnjaka Komisije do kraja juna", rekao je Đelić.
Prema njegovim rečima, Komisija bi trebalo da objavi svoje mišljenje o Srbiji najkasnije do oktobra, koje će sadržati preporuku da se Srbiji na samitu u decembru Srbiji odobri status kandidata. "Međutim, naš cilj je da Komisija preporuči, a zemlje članice odrede datum za otvaranje predpristupnih pregovora u proleće 2012. godine", poručio je Đelić.
Mi znamo, istakao je Đelić, da neki u Evropskoj uniji ne bi voleli da Srbiji bude dozvoljeno da počne pregovore o članstvu pre nego što haški optuženik Ratko Mladić bude u Hagu.
"Srbija čini apsolutno sve što je u njenoj moći da bi locirala, privela i predala preostala dva optuženika Haškom tribunalu. To je naša moralna obaveza, međunarodna obaveza i zato što jasno shvatamo važnost potpune saradnje, radi pomirenja u okviru regiona", naglasio je Đelić.