Nepoznata sudbina skoro 15 hiljada osoba
Posle sukoba u bivšoj Jugoslaviji još je nepoznata sudbina 14.449 lica, izjavio je predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Veljko Odalović, dodajući da je rasvetljavanje sudbine nestalih jedan od prioriteta Srbije.
Prema njegovim rečima, postoji saradnja sa Hrvatskom i međunarodom zajednicom na Kosovu i Metohiji po pitanju rasvetljavanja sudbine nestalih.
"Jasnu poruku prošle godine dali su predsednici Srbije i Hrvatske, Boris Tadić i Ivo Josipović da je neophodno što pre rešiti ovo pitanje", naveo je Odalović.
On je ocenio da je rešavanje pitanja nestalih preduslov za stabilizaciju u regionu.
Odalović je naglasio da se u Hrvatskoj na evidenciji nalazi 440 grobnica, dodajući da se u mrtvačnici u zagrebačkoj bolnici Šalata nalazi 900 neidentifikovanih tela koja treba da budu što pre identifikovana jer će se mnoga pitanja tako rasvetliti.
"Prošle godine na tri grobnice u Hrvatskoj ekshumirano je 81 telo. Neophodno je taj posao ubrzati. Srbija i Hrvatska su formirale zajedničku listu od 2.349 lica koja su nestala", istakao je Odalović.
Odalović je podsetio da je tokom sukoba od 1991. do 1995. godine u Srbiju rekama doplovio jedan broj tela, koja su identifikovana i sahranjena.
U Srbiji je prošle godine, rekao je on, na osnovu zahteva izvršena ekshumacija na nekoliko mesta.
U Batajnici, Petrovom selu i Perućcu ekshumirana su tela 836 kosovskih albanaca i do sada su 764 tela identifikovana, precizirao je on, dodajući da su sva tela predata UMNIK.
Odalović je izjavio da Srbija potražuje i tela 97 vojnika koji su nestali na prostoru Bosne i Hercegovine.
"Kompletan izveštaj o nestalima i moguće analize nestanaka, kao i imena ljudi koji su direktno povezani sa tim zločinima predao sam izvestiocu Saveta Evrope Diku Martiju", naveo je Odalović.
Prema njegovim rečima, od 528 nrestalih osoba na Kosovu, najvećem broju trag se gubi posle 10. juna 1999. godine, po dolasku međunarodne misije.
"Prema informacijama sa kojima raspolažemo, na Kosovu i Metohiji su postojala 144 logora, a kasnije se uspostavilo da je logora bilo i na severu Albanije, gde su mučeni i ubijani Srbi", zaključio je Odalović.