Od marta sveštenici u vojsci
Vladika Porfirije (Perić) koji je ispred Srpske pravoslavne crkve zadužen za organizovawe svešteničke službe u Vojsci Srbije najavio je da bi uredba o svešteničkoj službi u vojsci trebalo da bude doneta u najskorije vreme, odnosno do kraja februara.
Vladika je rekao da se, prema proceduri, potom potpisuje sporazum između vojske, Crkve i svih verskih zajednica u Srbiji, budući da će pored pravoslavnih biti angažovani i sveštenoslužitelji ostalih zakonitih tradicionalnih crkava i verskih zajednica u Srbiji.
Knjaz Miloš uveo vojne sveštenike
Do 1918. u vojsci Kraljevine Srbije u sastavu štaba komande postojao je vojni prota, a vojni sveštenici su bili raspoređeni u štabovima divizijskih komandi i u štabovima aktivnih pukova.
Posle Prvog svetskog rata u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, pri Ministarstvu vojnom i mornarici postojalo je telo koje je rukovodilo svešteničkom strukom, a u njemu su bili po jedan vojni sveštenik prve klase za pravoslavnu, rimokatoličku i muslimansku veroispovest.
|
Jedan sveštenik bi trebalo da bude postavljen na 500 do 1000 vojnika, podoficira i oficira, tako da će za pravoslavce biti potrebno oko 30 sveštenika, dok bi jedan ili više njih bili angažovani u Ministarstvu odbrane na poslovima koordinacije, kazao je vladika za TV Pink.
Predviđeno je da versku službu vrše sveštenici, odnosno "verski službenici" koji imaju visoku stručnu spremu i koji su ovlašćeni od tradicionalnih crkava i verskih zajednica za obavljanje bogoslužbenih delatnosti.
Oni će biti primani u vojnu službu u statusu oficira, a biće raspoređeni u Generalštabu Vojske Srbije, komandama operativnog nivoa, komandama brigada i bataljona, Vojnoj akademiji i vojnozdravstvenim ustanovama.
Vladika Porfirije je, podsećanja radi, zadužen da u ime Crkve reguliše sa aspekta crkvenih kanona i pravila za uređivanje vojne službe, a davaće i konačnu reč prilikom izbora kadrova za vojnu svešteničku službu.
Vojni sveštenici, prema rečima vladike Porfirija, imaće veću i dvostruku kontrolu nego bilo koji drugi oficiri i moraće da ispune sve uslove kao i svako ko je zaposlen u vojsci, ali i da ispunjavaju i crkvene kanone Sveštenici koji budu zaposleni u voksci Srbije neće nositi oružje. Neće da imaju komandnu odgovornost, ali će se biti na svakom mestu gde se nalaze i vojnici, a imaće pravo da nose i uniformu i mantiju.
Mantiju će oblačiti kada vrše bogosluženje i duhovne obrede, a u ostalim slučajvima nosiće uniformu sa specifičnim obeležjima.
Za hrišćane to će biti krst, sa malim razlikama u zavisnosti da li je reč o katolicima, pravoslavcima ili protestantima. Za muslimane će takođe biti adekvatno obeležje, a postoji mogućnost da bude i za Jevreje, s tim što i oni vernici koji ne ispunjavaju "uslov od 500 do 1.000", mogu po potrebi da angažuju sveštenoslužitelje da dođu i obave obrede u vojsci.
|