"Bio je veliki borac za demokratiju"
U Skupštini grada Beograda danas je održana komemoracija povodom smrti predsednika Demohrišćanske stranke Srbije (DHSS) i poslanika republičkog parlamenta Vladana Batića, na kojoj su njegovi stranački i politički saborci rekli da je bio veliki borac za demokratiju i evropsku Srbiju.
Poslednju poštu Batiću su, pored članova porodice, odali premijer Srbije Mirko Cvetković, predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, ministri Snežana Malović i Rasim Ljajić, gradonačelnik Beograda i potpredsednik Demokratske stranke Dragan Đilas, potpredsednik DS Dušan Petrović, predsednik Političkog saveta te stranke Dragoljub Mićunović, stranačke kolege, brojni poslanici republičkog parlamenta, predstavnici LDP-a, SNS...
U ime DHSS, od lidera se oprostio potpredsednik Živojin Stepić koji je rekao da se Batić, dajući sebe Srbiji, uvrstio u red onih koji u borbi za demokratiju i stvaranje moderne evropske Srbije nisu prihvatali nikakve prepreke.
DHSS će, prema njegovim rečima, nastaviti putem koji je Batić utemeljio i na tom putu, poput svog lidera, neće znati za prepreke.
U ime Demokratske stranke poslednji pozdrav Batiću uputio je Petrović koji je preneo žaljenje predsednika Srbije i lidera DS Borisa Tadića što, zbog zdravstvenih problema, nije u mogucnosti da prisustvuje komemoraciji.
Petrović je rekao da je Srbija izgubila dobrog čoveka, a DS velikog prijatelja i saborca u borbi za demokratsku i evropsku Srbiju, u kojoj će vladati pravo i pravda.
"Bio je veliki borac za demokratiju i ostaće upamćen kao jedan od političara koji je doneo petooktobarske promene", rekao je Petrović.
"Zahvalni smo što nam je omogućeno da budemo prijatelji i saradnici", rekao je Đilas.
Batić, koji je posle duge i teške bolesti preminuo 29. decembra u 62. godini, biće sahranjen u 13 sati na obrenovačkom groblju.
Rođen je 27. jula 1949. u Obrenovcu, gde je završio osnovnu školu i gimnaziju, 1972. godine je diplomirao na Pravnom fakultetu u Beogradu, a politički angažman započeo je u DS 1990, da bi je dve godijne kasnije napustio i učestvovao u osnivanju DSS-a, čiji je bio potpredsednik i poslanik u dva mandata (1993. i od 1994. do 1997.)
Zbog raskola u partiji, napustio je DSS i 6. maja 1997. sa grupom istomišljenika osnovao DHSS.
Batić je bio koordinator opozicionog Saveza za promene, formiranog 1999. godine, koji je organizovao mitinge po Srbiji protiv režima Slobodana Miloševića i učestvovao u formiranju Demokratske opozicije Srbije (DOS) 10. januara 2000.
Bio je savezni poslanik, šef poslaničke grupe DOS-a, a u vladi Zorana Đinđića ministar pravde, a na toj funkciji se borio i da pred Haški tribunal izvede i odgovorne za zločine nad Srbima na Kosovu i Metohiji.