Umro Vladan Batić
Lider Demohrišćanske stranke Srbije i republički poslanik Vladan Batić preminuo je danas u Beogradu u 62. godini posle duge i teške bolesti.
Vest o Batićevoj smrti saopštena je danas u republičkom parlamentu. Poslanici su minutom ćutanja odali poštu Vladanu Batiću, jednom od lidera DOS-a i bivšem ministru pravde.
Batićev politički saradnik, glumac Branislav Lečić izjavio je da je lider DHSS bio pošten i vredan čovek koji je čitavog života radio na demokratizaciji zemlje.
"On je bio operisan od raka, izvađene su mu glasne žice, i duže nije mogao da govori. Iako se to negde moglo i očekivati, ipak smo svi bili bolno iznenađeni kada smo čulu za njegovu smrt", rekao je Lečić.
Batić je rođen 27. jula 1949. godine u Obrenovcu, gde je završio osnovnu školu i gimnaziju. U Beogradu je na Pravnom fakultetu diplomirao 1972, magistrirao na Katedri za međunarodno pravo 1977. i na istoj katedri 1981. odbranio doktorsku disertaciju "Slobodne carinske zone sa stanovišta međunarodnog prava".
Od 1973. do 1984. radio je u Skupštini opštine Obrenovac, sve vreme kao referent, pošto zbog političke nepodobnosti nije mogao napredovati. Od 1984. godine ima svoju advokatsku kancelariju u Beogradu.
Imao veru u evropsku Srbiju
"Primite moje najiskrenije saučešće povodom smrti člana vaše porodice. Smatram da je Vladan Batić iza sebe ostavio značajan trag u demokratskom životu Srbije", naveo je u telegramu saučešća srpski predsednik Boris Tadić.
Uvek ću se sećati kako je Vladan Batić našao prave reči vere u evropsku Srbiju na grobu Zorana Đinđića, izjavio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, povodom smrti predsednika DHSS. Đelić je izrazio saučešće Batićevoj porodici i stranci.
Stranka G17 plus i Ujedinjeni regioni Srbije uputili su saučešće Demohrišćanskoj stranci povodom smrti predsednika te stranke i narodnog poslanika Vladana Batića.
|
Prvi put se politički angažovao u Demokratskoj stranci (DS) od njenog osnivanja 1990. Bio je član Glavnog i Izvršnog odbora i prvi predsednik Beogradskog odbora stranke. DS je napustio 1992. zbog njenog nepristupanja Demokratskom pokretu Srbije (DEPOS) i sa grupom istomišljenika učestvovao je u osnivanju Demokratske stranke Srbije (DSS) u kojoj je bio potpredsednik.
Narodni poslanik bio je u dva mandata u Narodnoj skupštini Srbije koja je konstituisana i raspuštena 1993. i od 1994. do 1997. kada je bio i zamenik predsednika Poslaničkog kluba DSS-a.
U februaru 1997. Batić je isključen iz DSS-a, a 6. maja te godine osniva DHSS i postaje njen predsednik. Za predsednika stranke ponovo je izabran na izbornoj skupštini DHSS-a 25. aprila 2004.
U januaru 1998. godine Batić sa Velimirom Ilićem, predsednikom izdvojene frakcije Srpskog pokreta obnove, SPO-Zajedno, formira Savez opozicionih stranka "Srbija Zajedno", što je bio začetak opozicionog bloka Saveza za promene (SZP). U tom Savezu Batić je bio dva puta koordinator.
Za poslanika u Veću građana Skupštine SRJ, kao kandidat DOS-a izabran je na saveznim parlamentarnim izborima 24. septembra 2000. Od 24. januara 2001. do vanrednih parlamentarnih izbora u decembru 2003. bio je republički ministar pravde.
Posle gubitka vlasti DOS-a, Batić je postao blizak liberalno orijentisanim krugovima. Sa Vesnom Pešić (Građanski savez Srbije) i Nenadon Čankom (Liga socijaldemokrata Vojvodine) predvodi Narodni pokret "Otpor".
Bio je kandidat DHSS-a na predsedničkim izborima u Srbiji 13. juna 2004.
Bio je pravni zastupnik Milana Panića u sporu njegove farmaceutske kompanije ICN sa državom, a zastupao je prava porodica dvojice gardista ubijenih u kasarni na Topčideru, čija sudbina ni do dan danas nije rasvetljena.
Na parlamentarnim izborima u Srbiji 21. januara 2007. na listi Liberalno-demokratske partije izabran je za poslanika u Skupštini Srbije. Poslanik je bio i novom sazivu Skupštine Srbije konstituisanom nakon izbora u maju 2008. godine.
Dve decenije se borio sa teškom bolešću, rakom glasnih žica. Vladan Batić je ostavio za sobom suprugu Veru i tri ćerke.